Blog

IBM Nesnelerin İnterneti için 3 milyar dolar harcayacak

Dünya devi IBM, son yıllarda iş modelinde önemli bir değişikliğe giderek donanım alanından çıkmış ve bulut, güvenlik ve büyük veri alanlarına yoğunlaşmaya başlamıştı. Şirketin yeni büyüme alanı ise nesnelerin interneti olacak.

IBM tarafından yapılan açıklamaya göre önümüzdeki 4 yıl içerisinde nesnelerin interneti konusunda çalışacak olan yeni departmana 3 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Bu IBM gibi bir şirket için 4 yıllık planda çok büyük bir yatırım gibi görünmeyebilir ancak nesnelerin interneti gibi gelişmekte olan bir pazarda dengeleri değiştirebilir.

Dünya devi IBM’in bu hamlesi küçük şirketler ve yeni girişimler için de önem arzediyor. Zira IBM’in hedefi direkt olarak tüketiciye nesnelerin internetiyle ilgili hizmet satmak değil. Partnerlerle birlikte bulut altyapısını kullanarak daha etkili çözümlerin geliştirilmesini sağlamak. Yani IBM’in bu konuda üsteleneceği rol altyapı ve verinin anlık işlenmesi noktasında olacak.

İşbirliklerinin örneklerini şimdiden görmek mümkün. Weather Co. şirketi hava durumu servislerini IBM Cloud’a taşımak için harekete geçmiş. Böylece Weather Co.’dan gelecek anlık veriler diğer iş ortakları tarafından anlık analizler için kullanılabilecek. Örneğin bir kafe, ertesi gün için hava durumu bilgilerini inceleyip müşteri talebi konusunda bir tahminde bulunarak stok durumunu düzenleyebilir. Yağmurlu günlerde müşteri talebindeki düşüşü öngörüp planlarını güncelleyebilmesi mümkün. Aynı şekilde bina yönetimleri ya da sigorta şirketleri de hava durumuna göre önlemler alabilir.

Türkiye’de akıllı şehir konseptlerinin dikkat çekmeye başladığı bir gerçek. Ayrıca ülkemizin hızlı inşaat sektöründe de evlerde kullanılacak teknolojiler büyük ilgi görebilir. Dolayısıyla Türkiye’den girişimlerin de özellikle ülke içerisinde başarıya ulaşması mümkün olabilir.