Blog

IBM kişisel veri hırsızlığına çözüm bulmuş olabilir

IBM’in yeni geliştirdiği Identity Mixer sistemi, kişisel verileri bir bulut servisi üzerinde kriptolayarak saklıyor. Böylece sizin üye olduğunuz bir site hacklense bile kişisel bilgileriniz hacker’ların eline geçmiyor.

Son zamanlarda şirketlerin hack’lenme olaylarını sıkça duyar olduk. Tüm önlemlere rağmen dünya devleri bile sistemlerinde açık verebiliyor ve hackerlar bu açıkları değerlendirip sistemdeki yüzbinlerce kişinin bilgilerini ele geçirebiliyor.

IBM’in yeni geliştirdiği sistem böyle durumları ortadan kaldırmak için geliştirilmiş. Identity Mixer isimli sistem kişisel bilgilerinizi bir kereliğine alıyor ve kriptolu bir sistem ile kendi sunucularında depoluyor. Bu sisteme destek veren bir siteye üye olmak istediğinizde herhangi bir kişisel bilgi paylaşmanıza gerek kalmıyor. Identity Mixer ile giriş yaptığınızda örneğin sistem sizden doğum tarihinizi istiyorsa bunun karşılığında sadece 18 yaşın üzerinde olduğunuz bilgisi paylaşılıyor. Böylece söz konusu site günün birinde hack’lense bile hacker’ların eline geçen veri değersiz oluyor.

Sistem bu açıdan ‘Facebook ile giriş yap’ seçeneğine daha güvenli bir alternatif olarak gösterilebilir. IBM bu sisteme kredi kartı özelliğini de eklemek istiyor. Böylece kredi kartı bilgilerinizi de yeniden girmek zorunda kalmayabilirsiniz. Tabii ki sistem yaygın hale gelir ve siteler tarafından tercih edilirse.

Sistem IBM Bluemix üzerinden çalışacak ve bu yılın sonbahar aylarından itibaren kullanılabilecek. Geliştiriciler daha fazla bilgiyi bu adreste bulabilir.