Blog

Hürtürk biraderler tereciye nasıl tere satıyorlar?

Mert (Erkal)‘le toplantı öncesinde konuşurken Tuğçe bu anı fotoğraflamış ve bu an facebook’a sızınca ortalık birden sanki yeni bir proje üzerinde konuşuyormuşçasına karıştı. Mert Ağustos ayında işinden ayrılarak internet girişimcisi olmaya karar verdi. Blogunda işinden ayrılma zamanı olarak 2010 olarak hedeflerken 2008 yılında bu kararı vermesi bence büyük bir cesaret. Searchforblogging.com yurtdışında yakından takipçileri olan bir blog ve Mert’in yeni projeleri var. Çok yakın zamanda bunları hayata geçireceğini düşünüyorum. Hatta şu andan blogu için işbirliği teklifleri alıyor.

Mert Erkal - Burak Buyukdemir
Facebook’da fotoğraf hakkında yorumlar

Bu haftaki konuk Octeth‘ti. Mert ve Cem Hürtürk tam 9 yıl önce Bakırköy’de kurdukları ofisten bir eposta gönderme programı yazarak işe başlıyorlar. Amiga, Sinclair, Commodore zamanı kardeşleri ilkokuldan itibaren bilgisayarlara ilgi duyuyorlar. Cem büyük kardeş 1979’lu Mert küçük kardeş 1982’li. Kuzenlerinin şirketi Turkline’da 4 yıla yakın bir süre çalışarak, internet ve yazılım konusunda tecrübe kazanıyorlar. Daha sonra Cem üniversiteye hazırlanırken ilk yazılımlarını Hong Konglu bir müşteriye yapıyorlar. 6-7 ay boyunca aynı kişiye değişik programlar satıyorlar. En sonunda yazdıkları eposta gönderim programları Octeth’in ana gelir kaynağı oluyor. Oempro adını verdikleri bu ürünü ilk olarak Almanya’dan bir müşteriye satıyorlar. 75 USD lık çek için 35 USD banka masrafı veriyorlar geri kalan 40 USD ‘ı almak için 25 gün bekliyorlar. İlk satışlarından sonra eposta gönderim progamı olan oempro’nun cirosu artmaya başlıyor. Bugüne kadar toplam 15.000 müşteriye ulaşıyorlar. Şirketlerini kurdukları ilk güncen bu yana yurtdışına yönelik çözümler üretiyorlar. Ana pazarları Amerika, İngiltere ve Avrupa. Bakırköy’deki ofislerinde 3 kişi çalışıyorlar. 2 elemanda dışardan destekliyor. Ana 4 ürünleri var: Oempro, sendloop, PreviewMyEmail ve wridea. Genelde Cem yazılımı Mert ise tasarımı yapıyor. Okuldan da arkadaşları olan Aykut hem destek hem de buglarla ilgileniyor. Wridea fikri asıl olarak Mert’in başlattığı bir proje şu anda 30.000 üyesi olan site fikirleri organize ediyor. Gelecekte kurumlara bu altyapıyı satmayı düşünüyorlar. ( Kuruluş ve gelişme dönemlerini bir vakanüvis olarak geçen haftalarda Bakırköy’deki ofislerinde dinledim biraz önce yazdım, burada özet olarak yazdığım öykünün detayı için tıklayın )

Cem Hürtürk - Mert Hürtürk

Octeth Kurucuları Mert & Cem Hürtürk biraderler

Cem ve Mert il yapmış olduğumuz bu keyifli sohbeti bu hafta ilk kez videoya kaydettik. Böylece etohum.tv’nin ilk programını da çekmiş olduk. Etohum toplantılarına katılamayan internet girişimcileri bundan sonra bunları izleyebilecekler. Televidyon ilk konuğumuzdu ve Serdar kendini çekmeyi tamamen atladı. Bu açıkçası üzücü oldu ama Serdar’la beraber stüdyoda etohum.tv’nin açılışını yaptık.  Etohum.tv’de etohum toplantılarına katılanlarla kısa röportajlarda yaptık. Bunlar kısa ama samimi konuşmalar oldu. Bunları da gelecek hafta içinde yayınlayacağız.

Etohum toplantıları 7 Ağustos 2008 Profilo Schiller

Etohum toplantısı 7 Ağustos 2008 Profilo AVM – İçerdeki kafelerden bir tanesi 🙂

Her toplantıda katılımcı sayısı artıyor. Bu hafta bir çok şirketten katılımcı vardı. Ebay Almanya direktörü Sina Afra aramızdaydı. Hatta Paypal‘in Türkiye’ye 2009’da geleceğini kısaca anlattı. Almanya’dan “vaybee” sosyal topluluk sitesinin ve sevenload‘un ortakları Tamer Kulmaç ve Akgün Kulmaç kardeşler Almanya’dan geldiler. Kendileri Türkiye’de yatırım yapacaklarından, Almaya’daki yatırım çevresi ile Türkiye’ye geleceklerinden bahsettiler. Tamer’le beraber kısa bir röportaj yaptık. Hafta içinde televidyon altında etohum.tv‘de olacak. Ersan Özer Uzmanakademi‘nin kısa süre sonra açılacağını burada çok cüzi fiyatlardan eğitimlerin satılacağını anlattı. Esas bomba olan ise Gittigidiyor kurucu ortaklarından Serkan Borançılı yeni projelerin çok yakın olduğu, ilan ve kariyer konusunda yeni girişimleri olacağını anlattı. Tüm bunların yanı sıra geçen haftalarda Webrazzi‘de yayınlandığında sektörde deprem etkisi yaratan habere kendi blogundan cevap veren Tuncay ne cevabı verdiğini anlattı. Tabi bunları kısa kısa yazıyorum, ön reklam oluyor. Bunların hepsi etohum.tv‘de bu hafta yayınlanacak. Devletşah mynet’in eksenim projesini anlattı, yemek.name‘den bahsetti. Yavuz Cingunlugu.com‘u Çin’e gittiğinde nasıl değiştireceğinden bahsetti. Sinan ve Hasan Exoin‘ni nasıl değiştireceklerini, planlarını kamerayla paylaştılar. Lotusmedya‘dan Anıl ve Fatih yeni projeleri anlatmadılar ama birşeyler yapmak istediklerini söylediler. Angelabs‘dan Metin ve Harun etohum toplantılarının nasıl çıktığını özetlediler. Kısaca geçen toplantıda bunlar oldu. Toplantının resimlerini flickr ve facebook‘a yükledik. İnşallah bu hafta içinde videolarını da televidyon’dan seyredeceğiz.

Gelecek hafta için konuklarımızı, yeri, zamanı çok yakın süre içinde buradan yazacağız. Etkinliklerden haberdar olmak için facebook, mixxt, grou.ps, googlegroups, twitter‘i kullanabilirsiniz. Etohum blogunun rss‘ine abone olabilirsiniz.

Not: Bu yazıyı Metin yazacaktı, çok yoğun olduğu için bu seferde ben yazdım. 🙂

Metin Kahraman

Murat Kahraman - Burak Buyukdemir

Etohum toplantısı

Etohum tv