Blog

HTC Vive satışa sunuluyor ama fiyatı Oculus’tan bile yüksek

HTC’nin VR alanındaki hamlesi olan Vive, MWC 2016’nın hemen öncesinde satış fiyatının duyurusuyla dikkatleri üzerine çekti. Fakat Vive, en ciddi rakibi olan Oculus’a fiyat avantajıyla darbe indirmeyi hedeflemiyor. Zira fiyatı Oculus’un da üzerinde.

Oculus, Kickstarter kampanyasında başarılı olduktan sonra şirketi Facebook’a satınca destekçilerinden tepki çekmişti. Bu tepkiler Oculus’un satış fiyatı açıklandığında daha da yükseldi. Zira Oculus Rift’in fiyatı 599 dolar olarak açıklanırken ondan minimum düzeyde verim almak için çok güçlü bir bilgisayara da ihtiyacınız var. Dolayısıyla üst düzey bir VR deneyimininin toplam fiyatı oldukça yüksek.

Bu durumda gözler Oculus’un rakiplerine çevrildi fakat onların da VR’ı daha düşük fiyat seviyelerine indirme niyeti yok gibi görünüyor. MWC 2016 öncesinde VR ürünü Vive’ın satış fiyatını açıklayan HTC, Oculus’un da üzerine çıkmış.

799 dolarlık satış fiyatıyla HTC Vive, Oculurs Rift’in 200 dolar üzerinde. Bu oldukça ciddi bir fark. Ayrıca donanım anlamında da Vive’ın güçlü bir bilgisayara ihtiyacı var. Dolayısıyla aslında toplam maliyet bakımından da bir fark yok.

HTC Vive, fark yaratacak özellikler olarak akıllı telefon uyumluluğunu ve 3d mekansâl takip teknolojisini sunuyor. Akıllı telefonlardan gelen SMS ve çağrıları gözlüğü çıkartmadan yanıtlamak mümkün olacak. Ancak uyumluluk bunun ötesine geçmiyor. 3d mekânsal takip teknolojisi ise HTC Vive’ın özellikle Oculus’tan ayrımasını sağlayan bir teknoloji. Lazerli takip özelliği sayesinde cihaz sizi bulunduğunuz ortam içerisinde takip edebiliyor. Böylece sadece kafa hareketlerinizle değil tüm odayı sanal dünya içerisine alarak bu deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Elbette bu, Microsoft’un HoloLens ürününde de bulunan bir özellik fakat HoloLens sanal gerçeklik yerine artırılmış gerçekliği kullanıyor.

HTC Vive, 29 Şubat’ta satışa sunulacak.

Güncelleme;

HTC Türkiye, haberimize istinaden bize bir açıklama metni gönderdi ve HTC Vive’ın esas öne çıkan özelliğinin 3d mekânsal takip teknolojisi olacağına inandıklarını iletti. Biz de yazıyı bu doğrultuda güncelledik ve 3d mekânsal takip teknolojisi hakkında detaylara yer verdik.