Blog

HTC ve Valve VR gözlüğünü geliştiricilere ücretsiz verecek

VR yani sanal gerçeklik uzunca bir süredir gündemde ve özellike Oculus çok dikkat çekiyor. Ancak bu popülariteye rağmen henüz gerçek anlamda satışa sunulan bir ürün olmadı. HTC ve Valve bu konuda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Hiç şüphesiz VR konusunda 3. parti uygulamaların niteliği belirleyici olacak. Dolayısıyla VR şirketleri geliştiricilere, geliştiriciler de VR şirketlerine ihtiyaç duyuyor. Oculus, Rift ürününü 350 dolar ödeyen tüm geliştiricilere göndermişti. Sony çok daha kapalı bir geliştirme süreci tercih ederken Samsung akıllı telefon ile çalışan konseptini biraz da imaj amaçlı satıyor.

Pazara yeni giriş yapmayı hedefleyen HTC ve Valve’ın ortak ürünü Vive ise farklı bir konsept peşinde. Valve ekibi, bu ürünün geliştiricilere ücretsiz olarak sunulacağını açıkladı. Bunun için önümüzdeki hafta açılacak olan geliştirici kayıt formuyla başvuru yapmak yeterli olacak. Ardından HTC ve Valve ekipleri ücretsiz Vive kiti alacak girişimcileri seçecek. Ürünün ücretsiz olarak sunulması güzel fakat bu durumda da kimlerin seçileceği ve stok adedi gibi konular gündeme geliyor. Muhtemelen milyonlarca cihaz olmayacak.

HTC’nin hedefi geliştiricilerin dikkatini hızlı bir şekilde cezbetmek ve platformu sonbahar aylarında hazır bir şekilde satışa sunmak. Bu oldukça iddialı bir plan ancak geliştiricilerin desteğiyle başarılı olması mümkün.

Sonbahar ayları Oculus için de bir hedef. Facebook bünyesinde çalışan ekip, sonbahar aylarında Oculus için ilk oyunların hazır olacağını açıkladı.

Elbette VR için tek seçenek oyun ve sosyal uygulamalar değil. Geliştiriciler, girişimler bu ürünlerin potansiyelini çok yükseklere taşıyabilir. Örneğin Etohum 15 girişimlerinden biri olan Pandora, bir AR uygulaması uygulaması olmasına rağmen VR konusunda da çalışmalar yapıyor.