Blog

Home ofiste çalışmak da disiplin ister

Evden çalışmak harika. ‘Mesai’ saatlerimin yaklaşık %99’unu home ofisimde çalışarak ve haftanın birkaç saatini şirketimizin yönetim kurulundaki ekibimi ziyaret ederek harcıyorum. Fakat bazıları için bu durum tam bir kargaşadır.

Bununla beraber, bazen işinizde patlama yaratmak ve neredeyse hiç zaman harcamadan harika çalışmak için gereken tek şey evdeki çalışma ortamını mümkün olduğunca verimli hale getirmektir.

İster küçük bir online iş yürütüyor olun, ister bloglar ve podcasting yoluyla markanızı yaratmaya çalışıyor olun veya uzaktan geleneksel bir işletmeyi yürütün, bence home Office çalışmanın faydaları sonsuz; ancak bir girişimcinin kafeden kafeye veya işe sürüklenmeden çalışmaması için özellikle belirtmek istediğim bazı sebepler var. Şöyle ki;

-Ailenizle çok daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

– Daha sessiz ve sakin bir atmosfere sahip olursunuz.

– İşe gidiş geliş zahmetinden tamamen kurtulursunuz.

– Gün içinde çalışmanızı bölecek etkenleri asgariye indirebilirsiniz.

– İş hayatı-özel hayat dengesini çok daha sağlıklı bir şekilde kurabilirsiniz.

Kendi home-ofisimi yaratırken kullandığım bazı tüyoları sizlerle paylaşmak istiyorum.

DOĞAL BİR IŞIK

Daha sağlıklı olmak isterseniz mutlaka pencereli bir odada çalışın. Çalışma ortamında bulunan doğal aydınlatma üretkenliği tetikler ve baş ağrısı, gözlerde yanma gibi şikayetlerin ortaya çıkmasını önler.

AYAKTA ÇALIŞABİLECEĞİNİZ BİR MASA

Evden çalışmak masa başı, hareketsiz bir yaşam sürmeniz gerektiği anlamına gelmez. Araştırmalar, ayakta çalışmanın üretkenliği arttırdığı kadar metabolizmayı da hızlandırdığını gösteriyor.

ÇALIŞMA ALANI

Sizi işinizden alıkoyabilecek, dikkat dağıtacak etmenlerden uzak bir köşe seçerek burayı çalışma alanınız haline getirin ki işinize odaklanabilesiniz. Bu aynı zamanda hayatınızı bölümlere ayırabilmenizi, böylece işiniz bitince iş ortamından kolayca sıyrılabilmenizi sağlar.

BİTKİLER

Ofisinizi bitkilerle canlandırın. Yapılan birçok araştırma çalışma ortamında bitkilerin olmasının stres seviyesini düşürürken yaratıcılığı ve ortama olan ilgiyi arttırdığını gösteriyor.

DİNLEME LİSTESİ

Müzik, özellikle rutin bir işiniz varsa üretkenliği arttırmaya ve odaklanmaya yardımcı olur. Sizi havaya sokan müzikleri bulup listeleyin. Eğer müziğin çok dikkat dağıtıcı olduğunu düşünüyorsanız gürültü geçirmeyen kulaklıkları deneyebilirsiniz.

BİR İŞ PLANI HAZIRLAYIN

Nasıl bir günlük rutin sizin en verimli şekilde çalışmanızı sağlar, öncelikle bunu belirlemelisiniz. İşin püf noktası, planlanmadan hiçbir iş yapılmaz. O yüzden mutlaka çalışma saatlerinizi planlayın.

SINIRLAR KOYUN

Home ofis, ailenizle daha çok vakit geçirmek için muhteşem bir fırsattır ancak aynı zamanda belli sınırlamalar getirmenizi gerektirir. Aile bireylerini iş saatlerinizle ilgili önceden bilgilendirin ki gereksiz bölünmelerden kaçınabilesiniz.

DIŞARI ÇIKIN

Evinizde tüm imkanlara sahip olsanız da, bazen dışarı çıkıp bir kahve içmek ya da yürüyüş yapmak tekrar motive olmanızın anahtarı olabilir.

ORGANİZASYON

Çalışma alanınızı derli toplu tutmak, sizi gereksiz bir dağınıklık içinde boğulmaktan kurtarır. Bütün ofis belgelerinizi ve dökümanlarınızı organize edip kaldırın. Kolayca ulaşabilmek için etiketlemeyi unutmayın!

EKİPMANINIZI HAZIR TUTUN

Çalışırken gerekebilecek ekipmanların eksiksiz ve hazır bulunduğundan emin olun. İhtiyacınız olduğu anda çöken bir bilgisayar veya bozuk bir yazıcı size epey vakit kaybettirir.

Ayakta çalışabileceğiniz çalışma masasının yanında-ki bence bir girişimci olarak sağlığınızı korumanın en önemli yolu budur- biraz açmak istediğim iki konu var: sınır belirleme ve müzik listesi.

SINIR ÇİZME

Bu konuyu yeterince vurgulayamadığımı düşünüyorum. Evde çalışırken, tek yaptığım şey, evde çalışmaktır. Ailem bunu bilir(!) Özellikle 6 yaşındaki oğlumun çalışma saatlerimi lego oynamak için bozmaktan daha çok sevdiği bir şey yok gibi. Beni yanlış anlamayın, yani elbette Legolarla oynamayı severim. Ancak bir uzay gemisi yapmanın veya savaş alanı kurmanın bir zamanı var; işimi kurmaya çalışmanın da öyle ve kesinlikle iş saatim bunun için, legolar için değil.

Aileniz etraftayken işinizi düzgün yapmanın tek yolu çalışma saatlerini sıkı tutmaktır. Mesela ben, pazartesiden perşembeye, 12-5 arası çalışırım (Birkaç ay içinde saatlerim kreşten ilkokula geçecek olan oğlumla beraber değişecek.) çünkü en küçük çocuğum bu saatler arasında okulunda. Bu, o yokken tamamen odaklanabilmemi sağlıyor. İşi benimle beraber yürüten karım Erz, bazen ofiste benimle beraberdir, bazense oturma odasından hoşuna ne gidiyorsa onun üstüne (benim hiç dahil olmadığım oldukça girift bir karar verme şeklidir.) çalışır.

Telefon görüşmeleri yapmam gerekirse akşam 9’dan, yani oğlum uyuduktan sonra yaparım. Mesai saatleri dışında olur da home ofisimde olursam çalışmamı herhangi bir sebeple bölebilirler. Evdeki temel çalışma şekli budur ve gayet düzgün işler.

MÜZİĞİ TETİKLEYİCİ OLARAK KULLANMAK

Yıllarca, çalışırken tekrar ve tekrar yaptığım tek bir şey var, o da müzik dinlemek. Ancak sözlü müziği tercih etmiyorum çünkü dikkatimi dağıtıyor. Cazdan klasik müziğe kadar her şeyi denedim, ama benim için en uygunu son birkaç yıldır özellikle ambient müzik. iTunes’ta hazırladığım birkaç liste var. Farklı bir şeyler dinlemek istersem [email protected]’i tercih ediyorum.

Arka planda çalan müzik, beni teşvik ediyor. Çalıştığım konunun üzerinde daha fazla odaklanma yarayıp düşüncelerimi daha iyi kontrol edebilmemi sağlıyor. Tuhaf gelebilir ama mutlaka denemelisiniz, bende çok işe yarıyor gerçekten de.

Kaynak: http://www.chrisducker.com/productive-home-office/