Blog

Her zaman en iyi ikinciye de yer vardır: Uber’in yeni rakibi Juno yatırım arıyor

Henüz yeni kurulan bir girişim olan Juno, New York’tan başlayarak Uber ve Lyft’e rakip olmayı planlıyor. Bu kulağa çok mantıklı gelmeyebilir fakat yatırımcılar onlara inanmış; şimdiden yüksek değerlemeyle 30 milyon dolarlık bir yatırım alacakları konuşuluyor.

Uber sadece ABD pazarında değil dünya genelinde parmak ısırtan, dev bütçelere sahip bir girişim. Lyft ise ABD içerisinde Uber’in en ciddi rakibi ve onlar da milyar dolarlık yatırım turlarını kapatmakta pek de zorlanmıyorlar. Lokal pazarlarda Uber’in karşısına bazı güçlü rakipler çıkıyor olsa da ABD’deki rekabete yeni bir girişimin katılması akıl kârı görünmüyor. Ancak Juno isimli girişim şu sıralar yatırımcılara tam da bunu anlatıyor; direkt olarak Uber ve Lyft’e rakip olmak. Üstelik girişim kurulalı henüz 1 ay olmuş durumda. Bu rekabette yüksek nakit rezervlerine ihtiyaç duyacaklarını bildiklerinden yatırımcıların karşısına çıkan Juno, 30 milyon dolar civarında bir yatırım arıyor. Girişim değerleme konusunda henüz bir açıklama yapmış durumda değil ancak beklentiler oldukça ‘yüksek’.

Juno’nun rakiplerine karşı en büyük kozu komisyon. Uber ve Lyft sürücülerden %20-25 civarında komisyon alırken Juno’nun vaadi %10 komisyon ile çalışmak. Sürücü kazanmak için Uber ve Lyft’te yüksek puan alan sürücüleri ‘tavlamayı’ amaçlıyorlar. Bu güvenilir sürücüleri %10 komisyonu ile kendi sistemlerine katabileceklerini düşünüyorlar. Şimdiden binlerce sürücü için bir bekleme listesi oluştuğu söyleniyor ancak bu onların kendi iddiası.

Juno’nun bir başka güçlü yani ise ekipte tecrübeli bir girişimcinin bulunuyor olması. CEO  Talmon Marco, daha önce Viber’da da kurucu ortak olarak yer almış ve şirket 900 milyon dolara satılana kadar CEO’luk görevini yürütmüştü.

Son olarak Juno, hisse payları konusunda da farklı bir anlayışa sahip. CEO Talmon Marco’ya göre Juno’nun hisselerinin %50’si satışa kapatılmış durumda. Eğer şirket başarılı olursa bu %50’lik bölüm çalışanlar ve sürücülerin olacak. Dolayısıyla onlar da şirketin kârından pay alabilecek.

Juno ne kadar başarılı olur bunu şimdiden görmek zor. Ancak hiçbir zaman bir pazarın devler tarafından kontrol ediliyor olması, girişimler için engel olmamalı. Apple, HP ve IBM’den korksalardı hiçbir zaman Apple diye bir bilgisayar üretilmeyebilirdi. Önemli olan düzeni bozacak çözümü bulabilmek. Elbette güçlü bir liderin olduğu pazarda her zaman iyi ikinci ve üçüncülere de olabilir.