Blog

Her Yeni Girişimin İhtiyacı Olan 6 Karakter

Entrepreneur dergisinin, RFID teknolojileri girişimi ThingMagic’in kurucu ortağı Bernd Schoner ile yaptığı röportajda Schoner, başarılı bir girişimin içerisinde bulunması gereken 6 karakteri tanımlıyor.

Birçok işletme bir ya da iki kişi ile kurulmasına rağmen Schoner başarılı bir girişimin ve iyi bir takımın reçetesine 6 farklı karakter yazıyor.

1. Teknoloji Dahisi

Özellikle teknoloji alanında çalışma yapacak yeni girişimlerin bir teknoloji lideri olması gerektiğini söyleyen Schoner, bu dahinin, takımın tüm teknoloji takviminden sorumlu olmasını bekliyor.

2. Lider

Schoner’e göre şirket içi demokrasi ne kadar önemli olsa da kararı veren bir kişinin olması gerekiyor. Eşit ağırlığa sahip ortakların farklı görüşleri çabuk sonuç alınmasına engel olacağı için yanlış karar alsa bile bir liderin varlığının doğru olduğunu savunuyor.

3. Sektör Veteranı

Sektörü iyi bilen birinin varlığı her girişime değer katacaktır diyor Schoner. Şirketin, sektörün ihtiyacını anlayacak donanıma sahip olması için sektör veteranını gerekli görüyor.

4. Satış Canavarı

Schoner’e göre satışçı, yapılan işi iyi bileceği gibi satışı da iyi bilmeli. Özellikle teknoloji şirketlerinin iyi bir satışçı bulma konusunda eksik olduğunu vurguluyor.

5. Süperstar

Konferanslara ve sektörel toplantılara gidebilecek, pazarlama ve iletişim yetenekleri dorukta bir kişiden bahsediyor Schoner. Bu kişi CEO veya teknoloji dahisinden de seçilebilir.

6. Finans Gurusu

Teknoloji, satış, donanım, iletişim ve pazarlamayı çözdükten sonra sıra tabi ki maliyetlere geldi. Sayılar ile arası olan bir finansal gurusuna ihtiyaç olduğunu vurgulayan Schoner, eğer bütçe 6 kişiye yetmiyorsa bunu sonraya saklayabileceğinizi de ekliyor.