Blog

Her milyonerin sahip olması gereken 12 beceri

Eğer bir milyoner olmak istiyorsanız, bazı becerilere sahip olmalısınız.

Milyonerler, sahip oldukları yeteneklerle kitlelerden ayrılırlar. Bu yetenekler o kadar ustalıkla işlenmiştir ki ortalama bir insan bunları fark edemez.

Milyoner olma yolculuğunda bu yeteneklerin geliştirilemez olduğunu düşünülür. Fakat bu yetenekleri taşıyan insanlarla tanışmaya başladığımda şunu farketmeye başlarsınız: bazı yetenekler öğrenilebilir.

Bir çok hata yapacak olsanız da, ustalardan öğrenerek yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Bu ustaların bazıları satışta mükemmelken, diğerleri de pazarlama konusunda çok iyi olabilir. Her bir konuyu alanındaki en iyisinden öğrenmek, yapabileceğinizin en iyisi.

İşte her milyonerin sahip olması gereken 12 beceri:

 1. İletişim

Milyonerler her yıl binlerce mail gönderirler. Her mail sizin markanızı inşa eder. Onlar ayrıca telefonda konuşma ve yüz yüze görüşmede de uzmanlardır. Mesajınızı dünya ile ne kadar etkili bir şekilde paylaşırsanız, o kadar insan sizinle beraber çalışmak ister. İletişim düzeyiniz, varlık düzeyinizi belirleyecektir.

 1. Satış

Bu dünyada ya ürün satarsınız ya da ürünün satıldığı kişi olursunuz. Her halükarda tarafınızı seçmek zorundasınız. Eğer en çok para getiren meslek olan satışı anlamayı amaçlıyorsanız, bir milyoner olacaksınız. Nasıl satmasını bilen  bu kişiler satışın herkesin yaşamını önemli ölçüde zenginleştirdiğini bilir. Bundan sonra, etrafınızdaki her şey satılmıştır.

 • Pazarlama ve Marka Oluşturma

Ününüz sizin en iyi reklamınızdır. Kendinizi, şirketinizin pazarlaması ve markası ile desteklemek herhangi bir imparatorluğun mihenktaşıdır. Dünyaya ne yaptığınızı mümkün olan en açık şekilde dile getirmek piyasada sizi bilinir kılacak ve işinizi eşi benzeri görülmemiş şekilde geliştirecektir. Her milyoner iyi bir markaya sahiptir.

 • Duygusal Zeka

Eğer kendinizi anlarsanız, binlerce insanı da anlayabilirsiniz. İnsan doğasını anlamak başarının anahtarıdır. Milyonerler motivasyon, beden dili, ses tonu, ortama göre davranma, diplomasi, empati ve duygusal zeka ile alakalı olan diğer herşeyi anlayabilirler. Bunların bir çoğunu çevrenizdeki insanları gözlemleyerek kolayca öğrenebilirsiniz. Theodore Roosevelt’in sözünü hatırlayın: “İnsanlar ne kadar önemsediğinizi bilmediği sürece, ne bildiğiniz ile ilgilenmezler.”

 • Ürün ve Servis Yeniliği

Her milyoner sunduğu ürün ve servise yaratıcı bir özellikle eklemelidir. Rak Kroc, McDonald’s ın kurucusu, hamburgeri icat etmedi, fakat fast-food endüstrisini vurmasına yardım eden temel değerler konusunda sivrildi. Rakiplerinizden çok az daha iyi bir ürün ortaya çıkarsanız bile, yenilik sizi son derece zengin kılacaktır.

 • Organize Olma

Her milyoner kendileri için çalışan bir yönteme sahiptir. Düzenli ve çevrelerini değiştirdiklerinde adapte olmaya yetecek kadar esnektirler. Hemen hemen vereceğiniz bütün iş kararları masanızdan çıkacaktır. Eğer düzenliyseniz ve bilgiye en hızlı şekilde ulaşmayı biliyorsanız, bu becerilerinizi milyoner olmak için kullanacaksınız.

 • Hedef Koyma ve Planlama

İşinizi planlayın ve planınızı uygulayın. Bu bütün milyonerlerin mottosudur. Kimse iyi tanımlanmamış bir plan olmadan başarılı olamaz. Günlük olarak kendinize hedefler belirlemeli; yıllarınızı, aylarınızı, haftalarınızı ve günlerinizi önceden planlamalısınız. Şu mottoyu izleyin: Düzgün planlama kötü performansı engeller. Fırsatlar sadece onlar için hazırlanmış olanlara gelir.

 • Para Yönetimi

Eğer küçük miktarlardaki ($10) parayı yönetebiliyorsanız, ancak o zaman büyük miktarlardaki paradan ( $1,000,000) sorumlu olabilirsiniz. Milyonerler banka hesap bakiyelerini her zaman bilirler. Giderlerini kayıt altında tutarlar. Gelirlerini sayarlar. Vergilerini hesaplarlar (çok fazla yardım ile). Finansal durumlarını bilirler. Eğer paranızı anlayabiliyorsanız, zengin olabilirsiniz.

 • Hayırseverlik

Milyonerler yaşamın sırrının paylaşmak  olduğunu anlarlar. Bir çok varlıklı insan bıkıp usanmadan paylaşır. Yalnızca başkalarını zenginleştirirseniz varlıklı olabilirsiniz. Öte yandan, konu hayırseverliğe geldiğinde, bir çok insanın yaptığı gibi sadece çek vermekle kalmazlar. Bunun yerine paranın nereye gittiğini bilerek gerçekten işin içine dahil olurlar.

 • Network Oluşturma

İlişki kurma iş dünyasında bir araçtır. Güvenilir kaynakları çekmek için kendiniz de güvenilir bir kaynak olmak zorundasınız. Kendi networküm içinde akla gelebilecek her beceriyi bulabilirim. Bunlar sadece bir telefon konuşması veya e-mail kadar uzakta. Büyük işler başarmanın tek yolu yapamadıklarınızı (veya yapmak istemediklerinizi) yapabilecek kişileri işe almaktır. Sizin aradığınız kişiler aynı zamanda sizi arıyor.

 • Liderlik

Her milyoner bir liderdir. Büyük bir lider olabilmek için harika liderleri takip etmeleri gerektiğini anlamışlardır. Ne zaman sorumluluk almaları ve zor bir durumla karşılaştıklarında insiyatif kullanmaları gerektiğini bilirler. Sınav zamanı geldiğinde, testi geçerler ve diğerlerine iyi ellerde olduklarını garanti ederler. Gerçek bir lider, hayal edilenemeyeni yaparak diğerlerine ilham verir.

 • Zaman Yönetimi

Milyonerler çalışmaları gerektiğini bildikleri zaman tatile çıkmazlar. Zamanınızı yönetmek daha çok enerjinizi yönetmek ile ilgili olduğundan, bedeninizi ve aklınızı sizin enerjinizi en fazla hakeden proje üzerine yoğunlaştırmak için yollar aramalısınız.

Milyoner olmak artık eskisinden daha kolay. Büyük miktarlarda para kazanmak için kendinizi ifade edebileceğiniz çok daha fazla alan var. Bugün dünyada 15 milyondan fazla milyoner var. Eğer milyoner olmak konusunda ciddiyseniz, bu etkili yetenekleri öğrenin ve arzuladığınız zenginliğe sahip olmak için kabiliyetlerinizi geliştirin. Ve unutmayın, bu yolculuk varış noktasından çok daha önemli.

Kaynak