Blog

Her iş gününde ilk olarak yapmanız gereken 4 şey

Saate baktığınızda öğlen olduğunu ve yapılacaklar listenizdeki herhangi bir maddeyi daha tamamlayamadığınızı fark ettiğiniz oldu mu? Aşağıda bahsedeceklerimizi uygulayarak güne verimli bir başlangıç yapabilirsiniz.

Sabahın erken saatleri, dünyaca kabul edilen üretken saatler. Kahvemi yaptım, maillerimi kontrol etmeye başladım ve bundan sonra hatırladığım ilk şey… öğlen olduğuydu. Gün nereye gitti? Ve daha da önemlisi ben neden elle tutulur hiç bir şey yapmadım? Mail gelen kutumu temizledim fakat yapılacaklar listemdeki tek bir maddeye dokunmadım bile.

Pek de verimli geçmeyen sabahımdan sonra, biraz araştırma yapmaya ve günün ilk çalışma saatlerini doğru bir şekilde harcamanın yolunu bulmaya karar verdim. Biraz pratikten sonra, birinin yapması gereken iş hakkında ne kadar çok düşünceye sahipse o kadar üretken olabileceğini öğrendim. Dolayısıyla bir kahve kapın ve aşağıdaki 4 maddeyi sabah rutininiz haline getirin.

1.   Gerekirse  ”Kurbağa Yiyin”

Mark Twain bir keresinde sabah ilk yaptığınız iş canlı bir kurbağa yemek olursa, günün geri kalanını daha kötü bir şey olamayacağını bilerek geçirebileceğinizi söylemiş. Bu tabii ki sabah kahvenizi kurbağa ile değiştirin demek değildir – bu en önemli işinizi ilk önce yapmalısınız demektir. Çalışmalar iradenizin en çok sabah saatlerinde güçlü olduğunu göstermiştir, dolayısıyla iradenizin büyülü gücünü kullanın, en önemli işinizi kafanız açıkken erken saatlerde halledin.

2.     Kırmızı Bayrakları Kontrol Edin

Üretkenlik uzmanları sabahlarınızı maillerinizi okumak ve onları cevaplandırmak için harcamamanız gerektiğini söylüyorlar (Öğrediğim ilk şey bunun sizin sabah planlarınızı mahvettiği). Sabahları yapmanız gerekenlere odaklanın – insanların sizden bekledikleri ufak konulara değil. Emaillerinize o günkü yapılacak listenizi etkileyebilecek önemli bir mail olup olmadığını görmek için hızlıca göz atın, ve yolunuza devam edin. Never Check Email in the Morning’nin yazarı Julie Morgenstern’ün Huffington Post’a söylediği gibi “ İstekler, beklenmedik sürprizler, hatırlatıcılar ve problemlerin sonu yok…. En az 1 saat bekleyemeyecek hiçbir şey yoktur.” Dolayısıyla, gün boyunca daha üretken olmak istiyorsanız, sabahları mail kutunuzdan uzak durun.

3.     Yapılacaklar Listenizi Toparlayın

Yapılacaklar listenizi organize etmek bu listeye eklenecek başka bir madde gibi gelebilir, fakat bunu yapmak kapanış saatini size gösterecek bir pusula yaratmak gibidir. Bir işin diğerinden daha önemli olduğuna nasıl karar verdiniz? Zaman yönetimi ve üretkenlik uzmanı Laura Vanderkam’ın tavsiyesine kulak verin ve hızlıca kendinize şu 5 soruyu sorun: Bu iş büyük bir amaca mı hizmet ediyor? Yöneticiniz bunun öncelikli olduğunu söyledi mi? Size para kazandırıyor mu? Kafanızdaki yoğunluğu azaltıyor mu? Sadece bugün mü yapılabilir? Bir kere listenizi organize ettikten sonra, herhangi büyük bir görevi tamamlayacağınız küçük görevlere bölün.

4.     Takımınızla İletişim Kurun

Bu küçük ama etkili bir yöntemdir: İş arkadaşlarınıza sabah günaydın deyin. Bu sadece gününüze iyi bir ruh hali ile başlamanızı sağlamayacak, aynı zamanda yardıma ihtiyacınız olduğunda aksi bir insandansa güleryüzlü bir takım arkadaşına yardım etme olasılıkları artacak.

İşte, sabahları yapmanız gereken 4 maddeye sahipsiniz. Kahvenizi için, hayali bir kurbağa yeyin ve işe koyulun.

Kaynak