Blog

Hayır’ın Evet’ten daha faydalı olduğu 5 durum

Girişimcilik çoğu zaman risk almak, fırsatları değerlendirmek, imkansız gibi görüneni gerçekleştirmektir. Bu sebeple girişimciler çoğu zaman birçok kişinin gözünün korkup ‘hayır’ diyeceği durumlarda ortaya çıkar ve taşın altına elini koyar. Bu iyi ve gerekli bir şeydir. Biz de büyümek isteyen girişimcilere tavsiyeler verdiğimiz yazılarda hep bunun önemine vurgu yapıyoruz.

Ancak girişimciler her zaman her şeye evet diyemez, dememeli. Çünkü bazen hayır, evet’e göre çok daha faydalı sonuçlar almanızı sağlayabilir. Yani ‘evet’ demek size daha iyi hissettirecek olsa bile uzun vadede zararınıza olabilir. Bu sebeple şu gibi durumlarda hayır demeyi tercih etmenizi tavsiye ediyoruz;

– Dış kaynak kullanabileceğiniz işleri kendiniz yapmaya ‘hayır’ deyin

Girişimciler için en önemli iki şey para ve zamandır. Elbette ne kadar para kazanacağınız her zaman sizin elinizde değildir. Ancak yeterince çalışırsanız gelirinizi artırmanız mümkündür. Ne yazık ki zaman için aynı durum söz konusu değil. Bir günde 24 saatten daha fazlasına sahip olmanız mümkün değil. Dolayısıyla sizin zamanınızı çalan, başkasına para karşılığı yaptıracağınız işlere para harcamaktan çekinmiyor. Bu ev temizliği, yemek ya da ofis telefonlarını cevaplamak olabilir. Zamanınız size kalsın.

– Vizyonunuza uymayan şeylere ‘hayır’ deyin

Eğer bir iş, bir toplantı, bir etkinlik, bir kampanya sizin vizyonunuza uymuyorsa buna hayır deyin. Eğer hayır demezseniz hem zamanla size yanlış gelecek bir işin altına girebilir, zaman kaybedebilir ve elbette imajınızı zedeleyebilirsiniz. Bu sebeple bir şeye evet demeden önce mutlaka kendi vizyonunuz açısından değerlendirme yapın.

– Zaman çalan gereksiz aktivitelere de ‘hayır’ deyin

Temizlik, yemek yapmak, telefonlara cevap yapmak zorunlu işlerdir. Ama dış kaynak kullanarak bunları başkasına devredersiniz. Bir de sizden zaman çalan gereksiz aktiviteler var ki bunlara tümden hayır diyebilmelisiniz. Çok konuşan iş arkadaşları, aşırı uzun süren toplantılar, dedikodular, alışveriş takıntısı. Tüm bunlar değerli zamanınızı çalan gereksiz aktiviteler olarak görülebilir.

– Sizi sağlıksız yapan şeylere ‘hayır’ deyin

Eğer kendinizi iyi hissederseniz her şey daha güzel olacaktır. Bunun için psikolojik ve fiziksel anlamda kendinize iyi bakmalısınız. Yediklerinizi ve içtiklerinize özen gösterin. Özellikle gün ortasında az yiyin. Çok yemek sizi ağırlaştıracaktır. Elbette psikolojik anlamda sizi kötü etkileyecek şeylerden de uzak durmaya çalışın. Çok fazla sosyal medya kullanmayın, stresli aktivitelerden uzak durmaya çalışın. Böylece kendi işinize odaklanmanız gerektiğinde daha zinde ve enerjik olacaksınız.

– Üzerinize vazife olmayan ya da kontrolünüz dışındaki şeylere ‘hayır’ deyin

Siyasal konular, ekonomi, aşk vb konular sizin kontrolünüzde olmayan şeylerdir. Birçoğumuz bu konuları değiştirecek etkinliğe sahip değiliz. Dolayısıyla bu konuları çok kafaya takmak da sizi asıl işinizden uzaklaştıracaktır. Elbette modern bir birey fikirlere, ideallere ve gerektiğinde tepki koyabilecek duyarlılığa sahip olmalıdır. Ancak iyi bir girişimci olarak da daha güçlü ve etkin bir kişi haline geleceğinizi unutmayın. Yani girişimizi büyüterek de bu konuları değiştirmek için daha fazla imkana sahip olabilirsiniz. Bu sebeple siz iyi yaptığınız işe odaklanmayı unutmayın.

Orijinal yazı: link