Blog

Harika fikirlerimiz var ve neden olmuyor?

Bu makale Fütüristler Derneği Başkanı Murat Şahin tarafından kaleme alınmıştır.

Şu anda en az dünyada yaşayan insan sayısı kadar fikir var. Ancak girişimci fikirlerin değere dönüşmesi için hayat biz girişimcilerden aksiyon bekliyor. Nitekim “vay be” dedirten tüm fikirler aslında arkasında iyi uygulama  ve çok çalışma barındırıyor. Zihnimizde parıldamış ancak birisi yapana kadar da oradan dışarı hareket edememiş fikirler için ise orijinal fikir sahibi sadece “ben daha önce düşünmüştüm” diyebiliyor.

O zaman, bir an önce harekete geçmek lazım. Yoksa zihnimiz bize genetik olarak miras kalan nasıl olmaz! Oyunları oynamaya başlayıp, neden bu işi yapmamız gerektiğine ikan edecektir tahmin edemeyeceğimiz bir süratle.  Harekete geçmeye karar verir vermez bir de kafamızı çalıştırma pratiğine ihtiyacımız var. İki aşamalı bu pratikte

1-      Fikrimizi hayata geçirmek için her zaman “nasıl olur” bakışı edinmeliyiz. Nasıl olur sorusuna yanıt verdikçe kısa bir süre için de hep çözüm üreten bireylere dönüşeceğiz.

2-      Büyük hayaller kuracağız, hedefimiz bir yerde çalışsak kazanabileceğimiz miktarda parayı kendi işimizde çalışarak kazanalım yerine daha geniş bir coğrafyada büyük işler kurmak olmalı. Büyük hayaller bizi çok ileri götürecektir.

İşte bu arada hemen bazı tuzaklar devreye girecek; önce o büyük hayale yarın ulaşmış gibi anlatmaya başlayacağız ve anlatınca olmuş sanacağız,  hemen ardından etrafımızdaki herkes bize rekabetten, zorluklardan bahsedecek, bir sonraki aşamada da sabırsızlık bizi yoklayacak. Hemen zengin olma dürtüsü bizi yiyip bitirecek.  Bu aşamaya geldiğimizde harika bir başlangıç yaptık  ve  her gün dün yaptığımızdan daha iyi yapma seviyesine geldik demektir. Her gün işimizin kalitesini arttırıp her ne yapıyorsak o işte ustalaşmaya başlayacağız.

Ustası olduğumuz iş bize sonsuz fırsatlar yaratacak, işte şimdi kazancınızı devlete vergi, belediyeye harç, onlarca tedarikçiye de ham madde ödemeleri için paylaşıyor olacağız. Sizden her yıl 200 bin tane olursa da Türkiye, 2023’te dünyanın en büyük 8. Ekonomisi olacak.

Hadi hayırlı işler….

Murat Şahin

Fütüristler Derneği Başkanı