Blog

Hakkı Ceylan – HakkiCeylan.com 17 Şubat 2009

Yer: İstanbul

Tarih: 17/02/2009

Konuşmacılar: Hakkı Ceylan

Şirket: HakkiCeylan.com üzerine sohbet

Konu:  Hürtürk biraderlerin Octeth hikayesi

Burak Büyükdemir: Hakkı Ceylan ile beraberiz, Hakkı Ceylan’ı bir çok blog okuyucusu zaten tanıyor. Hakkı Ceylan etohum.com’un wordpress temasını da yaptı, Fatih tasarımını yaptı. Hakkı bizimle beraber uzun süredir çalışıyor ama biz onu şu soru ile röportaj konusu yapacağız, hakkiceylan.com da çektiği fotoğrafları yayınlıyor, fotoğrafçılık, internet ve wordpress nasıl bir araya geliyor Hakkı?

Hakkı Ceylan: Aslında hakkiceylan.com da ben kendimi anlatıyorum yani wordpress ile ilgilenmem de bunları en iyi ne şekilde nasıl anlatırım diye insanlara o eşkilde başladı sonra Eray ile tanıştım WordPress Türkiye’ye girdim bir çok kişiye yardım etmeye başladım dolayısıyla fotoğraflarımıda bu şekilde paylaşabileceğimi düşündüm ilk başta fotokritik de yayınlıyordum ama kendi sitemde şuanda daha çok ilgi görüyor fotokritik’den, memnunum.

Burak Büyükdemir: Peki zaman buldukça ben biliyorumki sen fotoğraf çekmeye gidiyorsun ve hemen de bunları paylaşıyorsun. Nasıl zaman buluyorsun ve nerelere gidiyorsun?

Hakkı Ceylan: Havalar düzgün olduğu sürece diyelim her hafta sonu eşimle birlikte işte anadolu ya Karadenize veya mümkün mertebe eğer vaktimiz varsa yurt dışına gidiyoruz amacımız sırf fotoğraf çekmek ve değişik kültürleri ve değişik insanları tanımak ve fotoğraflamak.

Burak Büyükdemir: İnternetin avantajı bu fotoğraf topluluğunu bir araya getiriyor mu?

Hakkı Ceylan: Kesinlikle çok büyük bir avantajı var özellikle ben fotokritik için söyleceğim yine çünkü ben fotokritikde ilk paylaşmaya başlamışdım fotoğraflarımı, orada tanıdığım bir çok kişiyle gerçek anlamda da görüştüm… geçenlerde yazın bir karadeniz seyahatimiz olmuştu 10 günlük orada sadece internet den tanıdığımız kişileri Artvin’in Şavşat ilçesinin bir otelinde rastladık ve ben profil resminden tanıdım ve konuştuk ve sonra başka yerlerde karşılaşdık bizi başka yerlere davet ettiler yani çok güzel bir paylaşım olduğunu düşünüyorum tabi bazı eksiklikleri falanda var ama sonuçta artıları her zaman eksilerinden çok daha fazla.

Burak Büyükdemir: Hakkı Ceylan’ın yeni bir teması çıktı wordpress’de uzun oluyor mu bunları yapmak? Magazin teması…

Hakkı Ceylan: Evet, yani aslında benim tema geliştirme sebebim daha çok deşarj olmak çünkü ben tasarım yapmayı seviyorum ve rahat hissediyorum kendimi onu yaparken ve onlarıda paylaşıyorum, sonuçta bu magazin temaları biraz daha zor ve kulanımıda zor temalar, paralı satılan şeyler ama ben ücretsiz dağıtıyorum ki hem oradaki backlinkten yararlanayım hemde kullanacak olanların işine yarasın.

Burak Büyükdemir: Hakkı çok teşekkür ediyoruz, hakkiceylan.com‘u takip etmeye devam ediyoruz.