Blog

Hacker’s List: Online Hacker kiralama servisi

Hacker dendiğinde akla ilk gelen yazılımsal olarak bir güvenliği aşan, bir cihazı ya da programı gerektiğinden farklı şekilde çalışmaya zorlayan kişi gelir. Buradan yola çıkarak Growth Hacker gibi çok güzel terimler türetiliyor. Üstelik hacker’lar artık korkutucu siber korsanlar da değil. Birçok şirket güvenlik açıklarını keşfeden ünlü hacker’ları işe alıyor ve hacker buluşmaları olan hackatlon’lar düzenliyor.

Hacker’s List de bu yaklaşımın kitlelere yayılmasını sağlayacak bir web sitesi. Sitenin temel amacı tıpkı büyük şirketler gibi sizin de hacker’ları işe alabilmenizi sağlamak.

Site kasım ayında sessizce açılmış ve pek fazla kullanıcıya ulaşmamış. Ancak Mashable tarafından keşfedilmesiyle birlikte artık daha fazla dikkat çekeceğine hiç şüphe yok. Şimdiye kadar sitede 70 hacker profili var ve bunların çoğunluğu anonim şekilde açılmış. Hacking ihtiyaçları için de 400 farklı ilan açılmış.

Sitede bir e-posta adresi, bir facebook hesabının hackenmesinden arama motorlarındaki fotoğrafları kaldırmaya ve iPhone’lara farklı fonksiyonlar eklenmesine kadar birçok farklı talep var. Sitenin kullanıcı sözleşmesi yasadışı işlemlerin yapılmasının yasak olduğunu belirtiyor olsa da bu konuda limitlerin nerede olduğunu bilmek zor. Zira site Yeni Zelanda’da faaliyet gösteriyor. Orada suç olmayan bir eylem ABD’de ya da Türkiye’de siber suç olarak görülebilir.

Bakalım gelecekte bu alandaki sitelerin sayısı artacak mı…