Blog

Güven ilişkisi yaratmak

Bu yazıyı Murat Buyurgan yazmıştır.

Sağlam bir binanın en önemli unsurunun temeli olması gerektiğini bilmeyenimiz yoktur. Temel sağlamsa binanın yıkılma ihtimali doğal olarak az olacaktır. İyi bir bina yapmak için sağlam bir temel oluşturmak yeterli olmasa bile, sağlam temel her zaman için ön koşuldur.

İnşaat sektörüyle ilgili bir yazının burada ne işi var dedirtmeden hemen konuya gireyim; İlişkilerin sağlamlığını belirleyen en önemli şey ise güven duygusudur. İster bir iş ilişkisi kurun, isterse kişisel bir ilişki, her ilişkinin sağlam bir temele oturması için güven unsurunun asla bozulmaması gerekir.

Güvenilir olmak, güven duygusunu hissettirmek bir çok işin başarısının temelinde yatıyor. Yeni kurulan şirketlerin önlerindeki en büyük engellerden biri de müşterilere, iş ortaklarına ve çalışanlara güvenilir bir şirket olduklarını gösterebilme zorluğu.

Özellikle kurumlara yönelik ürün ve hizmetler sunan bir şirketseniz potansiyel müşterilerinize ve iş ortaklarınıza güvenilir bir şirket olduğunuzu kabul ettirebilmek  için zamana ihtiyaç duyacaksınız.

Şirketin kurucuları olarak deneyimli bir geçmişe ve kariyere sahip olmanız, şirketiniz yeni kurulmuş olsa bile itibarlı bir markanın ürün ve hizmetlerinin satışını yapıyor olmanız veya yüksek bütçeli reklamlar sayesinde güvenilir bir marka algısı yaratabilme gücüne sahip olmanız bu süreyi kısaltmanıza olanak sağlayabilir.

Ancak iş hayatına yeni girecek, ilk müşterilerinizi kazanmanıza fırsat sağlayacak aile büyüklerine sahip olmayan bir girişimciyseniz, hele ki kurumlara hizmet üreten bir iş yapıyorsanız, potansiyel müşterilerinize güven ilişkisi oluşturabilmek için zamana ihtiyacınız olacak.

Özellikle kurumlara yönelik ürün/hizmet üretecek genç ve yeni girişimciyseniz, karşınızdakilere aşılayacağınız güven duygusunun ve sağladığınız güven ilişkisini sürdürülebilir kılmanın işinizi büyütürken en büyük yardımcınız olacağını unutmayın.