Blog

Growth hacking ve internet şirketlerinin geleceği

Growth hacking çok ilginç bir trend ve internt tabanlı şirketlerin geleceğine dair büyük  ipuçları veriyor. Çoğu zaman, ürünü ortaya çıkaran takım ile bu ürüne kullanıcı kazanmaktan sorumlu olan insanlar arasında görünmeyen bir bariyer vardır. Geliştirici kodlar, pazarlamacı pazarlar. Bu düzen, uzun süredir böyle ve growth hacking trendi bunu değiştirmek üzere. Pazarlamadan ve dolayısıyla büyümeden sorumlu olanlar API’nin ne olduğunu öğreniyor, ürünü ortaya çıkran geliştiriciler ise kodlama yaparken kullanıcı deneyimini en önemli odaklarından biri olarak belirliyor. Kısacası, bariyer kalktı ve birbirinden çok farklı gibi görünen bu iki dünya iç içe geçiyor.

Yaşanan bu iç içe geçme durumu o kadar mantıklı ki, neden daha önce yaşanmadığını düşünmemek elde değil. Büyüme bir şirketin ana hedefi olduğuna göre, büyüme hedefi neden bu organizasyonun her bir parçasında yansıma bulmasın? Sinirli müşterilerden gelen çağrılarla boğuşan müşteri hizmetleri departmanı bile büyümeyi odağına alan insanlar ile dolmalı. Tasarımcılar, ürünü tasarlarken büyümeyi sürekli akıllarının bir ucunda tutmalı çünkü göz kamaştırıcı bir sanat öğesi bile bazen tek başına müşterileri kazanmaya yetmez.

İnternet şirketleri ve bu şirketleri var eden ekipler, gelecekte bugün olduklarından çok farklı bir anlayışta ve yapıda olacaklar.

Hazır gelecekten konuşuyorken, geleceğe dair bir notu daha paylaşmakta yarar görüyoruz. Growth hacking şu an yalnızca startup’lar tarafından benimsenen bir iş yapış şekli olsa da, gelecekte tüm Fortune 500 şirketlerinde kendine yer bulacak. Startup’lar kaynaktan yoksun oldukları ve çoğunlukla küçük ekiplerden oluştukları için growth hacking onlar için bir tercih olmaktan çıkıyor ve zorunluluk oluyor. Gel gelelim, growth hacking’in büyük şirketlerde uygulanamayacak hiçbir yanı yok.

Sadece şu sorunun yanıtını düşünün, işte o zaman geleceği göreceksiniz: Growth hacking kaynak olmadan işe yarıyorsa, büyük bütçeler ile neler başarabilir?

12 Aralık’ta dünyada girişimcilik alanının önemli isimleri İstanbul’da Master In Growth konferansında bir araya gelecek. Master In Growth’a kayıt yaptırmak için: Master In Growth