Blog

Growth hacking sihirli bir değnek değil

Yaklaşık üç aydır web sitemiz üzerinden, ülkemize henüz yabancı olan growth hacking trendine dair her şeyi sizinle paylaşıyoruz. Yöntem muhteşem fakat her madalyonun iki yüzü olduğu gibi, growth hacking’de de kesinlikle bilmeniz gereken benzer durumlar var.

Growth hacking, girişiminize donunarak ürün ve/veya hizmetlerinizin milyonlarca satmasını sağlayan sihirli bir değnek değil. Ancak ve ancak ona gelene kadarki tüm süreçleri olabilecek en iyi şekilde gerçekleştirirseniz, growth hacking’in o daha şimdiden en dramatik başarı öykülerine konu olan etkilerini görebilirsiniz.

İşin özüne dönün. Siz bir girişimsiniz, bir ürün veya hizmetiniz var ve bunu satmak istiyorsunuz. Bu denklemde ürününüzü sattıracak olan bilinmeyen nedir? Pazarlama mı dediniz? Hayır, tabii ki ürünün iyi olması. Önce iyi bir ürün ortaya koymayı hedeflemeli, ardından pazarlama ve growth hacking’e odaklanmalısınız.

Peki growth hacking kötü ürününüzü sattıramaz mı? Sattırır, hatta gayet iyi sattırabilir. Fakat en iyi growth hacker’a sahip olsanız bile müşterilerinizi aslında kötü olan ürününüzün iyi olduğuna yalnızca bir kere inandırabilirsiniz. Geri dönmeyen dev bir müşteri kitlesine mi sahip olmak istersiniz yoksa her ürününüzü dört gözle bekleyen ve sosyal ağlarda ürününüze dair paylaştığı deneyimlerle gönüllü olarak sizin pazarlamanızı yapan sadık ve memnun bir kitleye mi? Yanıt apaçık ortada, öyle değil mi?

Kısacası, growth hacking growth hacker’ın elinde tuttuğu sihirli bir değnek değildir. Growth hacking’in neden her zaman işe yaramadığına dair daha fazla bilgiyi, kaleme aldığımız ilgili makalemizden (buradan) öğrenebilirsiniz.

12 Aralık’ta dünyada girişimcilik alanının önemli isimleri İstanbul’da Master In Growth konferansında bir araya gelecek. Master In Growth’a kayıt yaptırmak için: Master In Growth