Blog

Growth Hacking formülünün en önemli parçası: analiz

Şimdiye kadar sizlere Growth Hacking’in tanımı, Growth Hacker’ın pazarlamacıdan farkını, Growth Hacking için gerekli hedeflerin belirlenmesinde dikkat edilecek noktaları paylaşmıştık. Tüm bunlar Growth Hacking sürecine giriş için önemli adımlar. Ancak tüm bu adımları anlamlı kılmak için formülün değişmez bir parçası daha var: analiz.

Analiz, aslında günümüzde tüm şirketlerin değerlendirmesi gereken bir araç. Ancak her şirkette verileri takip etmek çok kolay değil ve bazen anlamlı veriler oluşması için bir hayli zaman gerekiyor. Fakat özellikle internet üzerinden işler yapıyorsanız, analiz sizin için hem kolay hem de çok güvenilir bir araç demektir.

Growth Hacking konusunda da analizlerin önemi büyük. Çünkü büyüme için hızlı ve radikal hamleler yapmak gerekebiliyor. Ancak mesele sadece bu kararları vermek değil. Bu hamlelerin başarılı olup olmadığını da çok çabuk bir şekilde görebilmek gerekiyor. Burada da devreye analiz giriyor. Yapılan hamle kullanıcılara ulaşabildi mi, web sitesi ya da uygulamanın trafiğinde artış var mı, bu artışı sağlayan kaynaklar hangileri, siteye gelen kişilerden kaç tanesi ürünü satın alıyor? Tüm bu soruların yanıtlarını dikkatli bir biçimde takip ediyorsanız, Growth Hacking adına yaptığınız hamlenin başarı oranını daha kolay ölçebilirsiniz. Bu da size gerekirse strateji değişikliği yapmak konusunda zaman kazandırır.

Eğer analiz yapmıyorsa, yapay başarılar ya da yanlış kararlar üzerindeki gereksiz zaman kaybı Growth Hacker’ı gerçek hedefi olan büyüme konusundan saptırır. Elbette bunun neticesi iflas ya da kovulma olabilir. Bazen analiz sonuçları da olumsuz olabilir. Ama bu bir başarısızlık göstergesi sayılmaz. Bu hızlı büyüme yolundaki doğal sonuçlardan biridir ve Growth Hacker’ı yolundan vazgeçirmemelidir. Önemli olan doğru verileri zamanında görmek ve hızlı önlem almaktır.

12 Aralık’ta dünyada girişimcilik alanının önemli isimleri İstanbul’da Master In Growth konferansında bir araya gelecek. Master In Growth’a kayıt yaptırmak için: Master In Growth