Blog

”Growth Hacker” Kimdir?

12 Aralık’ta düzenlenecek Growth Hacking Konferansı öncesinde, Growth Hacking hakkındaki bilgileri ve prensipleri yazı dizileri halinde blogumuza taşıyoruz. Bu yazıda basitçe ”Growth Hacker Kimdir?” sorusuna yanıt vermeyi hedefliyoruz.

Growth Hacker, temel olarak bir şirkette sadece büyümeye odaklanmış, bu konuda tutku derecesinde istekli olan kişidir. Growth Hacker olan kişi için herhangi bir pozisyon ya da tek türden geçmiş tecrübesinden bahsetmek mümkün değildir. Growth Hacker bir şirkette CEO, başkan yardımcısı ya da pazarlama müdürü pozisyonunda olabilir. Geçmiş tecrübesi mühendislik ya da pazarlama üzerine olabilir. Bunlar önemli değildir, önemli olan büyümeye olan tutku ve özel çözümler üretebilme yeteneğidir.

Eğer görev tanımından büyümeyle ilgili olan diğer her şeyi çıkartırsanız Growth Hacker’ın görev tanımını yapmış olursunuz. Bu kişiyi bulup işe alabilirsiniz. Fakat şirket içerisinde de bu yeteneğe sahip birileri olabilir. Gerektiğinde şirket dışından birini almak yerine bu görevi mevcut ekipten birine de vermekten çekinmemelisiniz.

Growth Hacker, girişimci ruhla şirket içerisinde büyüme konusunda sorumluluğu üstlenen kişi olmalıdır. Yani riski üstlenir ve şirketi hedefe ulaştırmak için mücadele eder. Bunu yaparken özel çözümler geliştiribilme yeteneğine sahip olmak çok kritiktir. Çünkü her şirket, her senaryo özel bir çözüm gerektirebilir. Elbette diğer şirketlerin yöntemlerini denemek başlamak için güzel bir nokta. Ancak günün sonunda analitik düşünebilmeli, yararlı yöntemleri yararsızlardan ayırıp en ideal çözüme ulaşabilmelidir.

Peki siz bir ”Growth Hacker” mısınız? 12 Aralık’ta içinizdeki Growth Hacker’ı keşfedebilirsiniz.

 Master In Growth

 

 

Kaynak