Blog

Growth hacker kim değildir?

Web’de growth hacker ile ilgili bir arama yaptığınızda, karşınıza bu kişilerin kim olduklarına ve ne yaptıklarına dair, ‘birbirleriyle çelişen’ yüzlerce kaynak bulabilirsiniz. Hatırlayacağınız gibi biz de size growth hacker’ın ne yaptığını ve onu neyin pazarlamacıdan farklı kıldığını sizlerle paylaşmıştık.

Peki growth hacker kim değildir? İsmindeki hacker ibaresi, iş dünyasının yeni sihirbazlarının kolay anlaşılamamasındaki en büyük etkenlerden. İtiraf edin, siz de isimlerini ilk duyduğunuzda “bu işte bir iş var ama” diye düşündünüz.

Growth hacker yaratıcılık, teknoloji ve analitik düşünme yetisini bir arada kullanıp, büyük bütçe gerektirmeksizin potansiyel müşterilere en doğru şekilde ulaşma yeteneğine sahip  profesyoneller.

Growth hacker’daki ‘hacker’ ibaresinin insanlara çoğunlukla çağrıştırdığı diğer hacker’ları, yani growth hacker’ın kim olmadığını şöyle sıralayabiliriz:

İllegal Hacker. Bilgi çağıyla birlikte patlayan siber saldırılar yüzünden artık hacker dendiği zaman insanların aklına ilk olarak siber korsanlar yani yazılım hacker’ları geliyor. Growth hacker kesinlikle bu değil.

Software Hacker.  Bir de illegal hacker ile aynı yeteneklere sahip olan fakat bu yetenek ve bilgilerini yasa dışı faaliyetler için kullanmayan bilgisayar uzmanları var. Growth hacker, software yani yazılım uzmanlarıyla sık sık karıştırılıyor. Gel gelelim, başarılı bir growth hacker’ın teknoloji ile aman aman içli dışlı olması şart değildir.

Ingenious Hacker. Hacker kelimesi bazı zamanlarda zeki, orijinal ve özgün insanları tanımlamak için de kullanılıyor. Life hacker tabiri buna güzel bir örnek. Bu insanlar, sorun gördüklerinde çözüm düşünmeye başlarlar ve çoğunlukla yenilikçi çözümlere imza atarlar.

12 Aralık’ta dünyada girişimcilik alanının önemli isimleri İstanbul’da Master In Growth konferansında bir araya gelecek. Master In Growth’a kayıt yaptırmak için: Master In Growth