Blog

Growth hacker’a dair doğru bilinen yanlışlar

Ölçek gözetmeksizin tüm firmaları başarıya ulaştırmaya odaklanan growth hacker’lar, özellikle günümüzün dinamik startup’larını dramatik başarılara taşıyabiliyor. Gel gelelim, henüz bu sihirbazlar tam olarak anlaşılamadı. Growth hacker’lar hakkında doğru kabul edilen birçok yanlış var.

İsimlerindeki hacker kelimesi ve günümüz başarılı startup’larının teknolojiyi iş süreçlerinin merkezinde konumlandırması sebebiyle, growth hacker’ların programlama bilmesi gerektiği düşünülebiliyor. Bu doğru değil. Growt hacker’lar teknik  konularda donanımlı olmak zorunda değiller.

Growth hacker tabiri popüler olmaya başladıkça, geleneksel pazarlamacı ismi de daha sık duyulmaya başlandı. Bu ayrım doğru fakat geleneksel pazarlamacıların growth hacker olamayacakları çok yanlış bir anlayış. Odağını daraltıp, yeteneklerini yeni odağı doğrultusunda geliştiren ve yeterli hale getiren pazarlamacılar, gayet tabii başarı sihirbazına dönüşebilirler.

Silikon Vadisi milyar dolarların saniyeler içerisinde el değiştirdiği, yaşamları değiştiren yeni girişimcilerin birer ikişer hayata geçirildiği bir merkez. Vadinin öne çıkan isimlerinin kuralsız ve farklı yaklaşımları, growth hacker’ların etik kuralları umursamadığı kanısını yaratıyor. Bu insandan insana değişir ve çoğu etik kurallara bağlıdır. Günün sonunda, growth hacker öyle ya da böyle, kendi kurallarıyla başarıya ulaşır.

Growth hacker’lar herhangi bir şeyi yoktan var etmezler. Buna şirketi başarıya ulaştıran fikirleri de dahi. Verilere bağımlıdırlar. Bu verileri seri bir şekilde bilgiye dönüştürüp, bu bilgilerden yola çıkarak aksiyon alırlar.

Growth hacker’ları özel kılan yegane özellikleri, veriler ile boğuşurken, aynı zamanda sağ beyinlerini kullanırlar. Yaratıcı, meraklı ve kalite düşkünüdürler.

12 Aralık’ta dünyada girişimcilik alanının önemli isimleri İstanbul’da Master In Growth konferansında bir araya gelecek. Master In Growth’a kayıt yaptırmak için: Master In Growth