Blog

Google’ın Uzay İlgisi Devam Ediyor: Şimdi de Skybox Imaging’i Satın Alıyor

Google, uzaya ilgisini son zamanda ciddi biçimde artırdı. Project Loon ile yükseklere çıkan, Titan Aerospace’i satın alarak dünyanın etrafında drone’lar dolaştırmaya girişen Google, son olarak 180 uydu ile internet erişimini yaygınlaştırmak için çalışmaya başlamıştı. Görünüşe göre Google’ın geleceğinde uzay çok önemli bir yere sahip olacak. Çünkü şimdi de Skybox Imaging’i satın alacaklarını açıkladılar.

Skybox Imaging, uydular vasıtasıyla yeryüzü fotoğraf ve videoları çeken bir şirket. Yüksek çözünürlüklü dünya fotoğrafları çeken şirket, bu alanda Google’ın birçok hizmetine paralel işler yapıyordu. Google, Skybox Imaging’ı satın alarak elbette harita uygulamalarına katkı sağlayacaktır. Google Earth ve Maps gibi servisleri sürekli uzaydan çekilecek video ve fotoğraflarla daha da iyi hale gelebilir. Ayrıca Google’ın felaket bölgelerine yönelik hizmetlerine de katkı sağlama ihtimali oldukça yüksek.

Fakat Google, açık şekilde Skybox Imaging’in uydu imkanlarından farklı şekilde faydalanacağını da ifade ediyor. Yani bu uydular sadece fotoğraf ve video çekmek için aynı zamanda erişim olmayan bölgelere uzaydan internet yayını yapmak için de kullanılabilir. Yani Google bu anlaşmaya aynı zamanda uydu sayısını artırma imkanı olarak da bakıyor olsa gerek.

Facebook’un da bu alana olan ilgisini biliyoruz. Google’ın bu alandaki çalışmaları gelecek adına değerli olacak gibi görünüyor. Bundan birkaç yıl sonra Google’ın bugünkü yatırımları şirkete büyük güç sağlayacak projeler haline gelebilir. Yani Google şimdiden ”köşeleri tutmaya” başladı.

Google, Skybox Imaging için 500 milyon dolar ödeyeceğini açıkladı.