Blog

Google’ın mobil arama yenilikleri milyon dolarlık zararlar yaratabilir

Google’ın arama algoritmasında mobil arama sonuçlarına yönelik yaptığı değişiklikler 21 Nisan itibariyle gerçek sonuçları etkilemeye başladı. Fakat birçok büyük şirket bu değişime hazır değil. Google sıralamasında birkaç sıra kaybetmek, bazı şirketlere büyük maddi kayıplar yaşatabilir.

Google, bir süre önce duyurusunu yaptığı üzere artık mobil cihazlarla uyumlu web sitelerini mobil arama sonuçlarında daha üst sıralara taşıyacak. Yani tablet ve akıllı telefonlar için uyumlu arayüzler sunan, yüklenme süreleri hızlı olan siteler Google’ın tablet ve akıllı telefon aramalarında üst sıralarda yer alacak.

Bu değişikliğin masaüstü cihazlarını etkilemeyecek olması rahatlatıcı olabilir. Ancak Google’ın arama trafiğinin neredeyse %50′si mobil cihazlardan geliyor. Yani mobil aramalarda birkaç sıra kaybetmek özellikle dijital pazarlama anlamında ciddi gelir kaybı yaratabilir. 2012 yılında Demand Media, Google algoritmasında yapılan bir değişiklik neticesinde Google aramalarındaki ilk sırayı kaybedince 3 ayda 6.4 milyon dolar zarar ettiğini açıklamıştı.

Techcrunch, bu konuyla ilgili bir araştırma yapmış ve Fortune 500 listesindeki şirketlerin %44′ünün Google’ın mobil uyumluluk testinden geçemediğini belirlemiş. Microsoft’un mobil cihazlara yönelik Windows Phone web sitesi bile şuan için mobil uyumlu görünmüyor. Elbette Microsoft aynı zamanda Bing’in sahibi ancak arama motoru pazarını Google’ın domine ettiği de bir gerçek.

Büyük şirketler için çanlar çalarken küçük şirketler için durum bu kadar kritik değil. Zira birçok küçük ya da yeni şirket Google aramalarında üst sıralara çıkamıyor. Yine de geleceğe yönelik bir hamle yaparak sitenizi mobil uyumlu bir hale dönüştürmek ya da mobil uyumlu bir altyapı ile yeni bir site geliştirmek en mantıklısı olacaktır.

Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını test etmek için Google’ın kendi aracını kullanabilirsiniz.