Blog

Google’ın Dağıtım Drone’ları Böyle Çalışıyor

Drone’lar bir eğlence aracı olarak ortaya çıktıktan sonra görüntüleme amaçlı olarak da çok ciddi bir biçimde kullanılmaya başlandı. Drone’ların başarılı olabileceği bir başka alan ise dağıtım sektörü. Daha önce Amazon, Prime Air ile bu alandaki fikirlerini sergilemişti. Başka şirketlerin (özellikle dağıtım şirketlerinin) bu alanda araştırmalarının olduğunu biliyoruz. Şimdi Google da onlara katılıyor.

Google, zaman zaman yaptığı gibi X laboratuvarlarından çıkan bir projeyi sergiliyor. Project Wing olarak adlandırılan proje, insansız – küçük hava taşıtları kullanarak ürün teslimatlarını hızlandırmayı amaçlıyor. Bu proje için özel bir araç geliştirilmiş. Araç, diğer drone’ların aksine helikopter gibi görünmüyor. Yatay düzlemde hızlı hareket edebilmek için geniş kanatlara sahip. Fakat aynı zamanda motorların açısını değiştirerek helikopter gibi havada sabit durabiliyor. Bu sayede teslimat yerine ulaştığında ürünü bir ip yardımıyla aşağıya sallandırabiliyor.

Google’ın bu projeyi yakın zamanda hayata geçirmesi pek mümkün değil. Zira drone’ların yaygın biçimde kullanımı tartışma yaratan bir konu. Kimse yere yakın bir hava sahasını drone’larla doldurmak istemiyor. Bu konudaki regülasyonların oturması uzun bir zaman. Bu sebeple Google testleri bile Avustralya’da gerçekleştiriyormuş.

Kaynak