Blog

Google’ın Balonları Gelecek Yıl İnternet Yayınına Başlayabilir

Google’ın Project Loon projesi ilerlemeye devam ediyor. Son olarak Brezilya’da projeyle ilgili testler yapan Google, bu projeyi önümüzdeki yıl gerçek anlamda kullanıma açmayı düşünüyor.

İnternette kullanıcı sayıları, şirketler için en önemli rakamlardan biri. Ne kadar fazla kişiye ulaşırsanız o kadar büyük ve etkili oluyorsunuz. Facebook, Google, Twitter bunun en canlı örnekleri. Hepsi milyonlarca kullanıcıya hitap ediyor. Fakat kullanıcı artış rakamları yavaşlamaya başladı çünkü birçok ülkede internet kullanım oranları doyuma yakınlaşmış durumda. Bu sebeple de şirketler daha fazla insana internet götürmek için çalışıyor. Sadece Brezilya’da düzenli internet erişimi bulunmayan 100 milyon insan olduğu düşünülürse bu çalışmaların sonuçları gerçekten fark yaratabilir.

Google’ın Project Loon projesi de bunlardan biri. Uydu yatırımları henüz bu konuda çok taze olsa da Google, Project Loon üzerinde 1 yıldır çalışıyor. Wi-Fi ile internet yaymak çok da karmaşık bir işlem olmadığından epey ilerleme kaydetmiş durumdalar. Konuyla ilgili Wired dergisine bir açıklama yapan Google X proje liderlerin Astro Teller, gelecek yıl internet balonlarını kullanıcıların hizmetine sunabileceklerini söylemiş.

Google şimdiye kadar hep test amaçlı, kısa vadeli kullanımlar sunmuştu. Fakat önümüzdeki yıl hedef bölgelerde insanlara balonlar üzerinden internet sunmayı hedefliyorlar. Verilen bilgiye göre Google’ın elinde her biri havada tek seferde 75 günden fazla kalabilen 100 balon var. Bunlar LTE ile donatılmış ve bir antene 22MB/s, bir akıllı telefona ise 5MB/s hızlarında internet ulaştırabiliyor.

Amaç önümüzdeki 1 yıl içerisinde balon sayısını 300 – 400 civarına çıkarıp açıklanmayan bir ya da birkaç bölgede internet yayınına başlamak. Google’a göre 200- 300 balon ile internet bağlantısı olmayan geniş bir kırsal alana internet sağlanabilir. Projenin hedef bölgeleri de muhtemelen Brezilya kırsalı gibi bölgeler.

Google balonların uçuş sürelerini uzatmak için çalışmalara devam edecek. Fakat Google’a göre artık kritik eşik geride kaldı ve bundan sonra Project Loon’un gerçek bir ürüne dönüşme olasılığı çok yüksek.

Elbette bundan bir ürün olarak bahsedeceksek ortada bir gelir modeli de olacaktır. Nitekim Google da Project Loon’un karlı bir servis olmasını istiyor. Gelir modeli henüz net şekilde belli değil fakat operatörlere kapsama alanlarını genişletmek konusunda destek verilmesi söz konusu. Eğer bu hedef gerçekleşirse Project Loon, para kazanan bir servis haline gelebilir.

Google birinci planda gelir elde etmeyi tutuyor olsa da ikincil ama insanları internete kavuşturmak olacakmış.

Wired