Blog

Google, YouTube Gaming ile Twitch’e rakip oluyor

Google bir süredir iddia edildiği gibi oyunculara yönelik video portalını duyurdu. YouTube Gaming isimli platform, doğrudan Twitch’e rakip oluyor.

Aslında Google’ın bu alana olan ilgisi yeni değil. Google’ın Twitch ile yakından ilgilendiği yazılmış, hatta anlaşma için son aşamaya gelindiği iddia edilmişti. Fakat o günlerde sürpriz bir şekilde Amazon, Twitch’i satın aldığını duyurdu. Amazon, Twitch için 970 milyon doları gözden çıkarmıştı.

Şimdi Google, YouTube Gaming platformu ile Twitch’e rakip oluyor. YouTube Gaming aslında YouTube ile aynı altyapıyı kullanıyor. Bu kötü bir durum da değil zira YouTube 4K ve 60fps video gibi teknolojik avantajlara sahip. Ancak standart YouTube deneyiminden uzaklaşıp kullanıcılara daha cazip bir ortam yaratmak adına arayüzler yenilenmiş ve arama bölümü oyun isimleri için güncellenmiş.

YouTube Gaming şuan için aktif bir platform değil. Arayüz görselleri yayınlanmış ve Twitter hesabı harekete geçmiş olsa da sitenin açılış tarihi ”Summer 2015” olarak geçiyor. Anlaşılan Google, oyunculara yönelik E3 konferansı esnasında aktif olup YouTube Gaming’e dikkat çekmek istemiş.

Twitch, son dönemde hızlı bir büyüme gösteren canlı yayın trendinde oyun alanını domine ediyor. Geçtiğimiz yılı aylık 100 milyon görüntülenme ile kapatan platformun bu yıl daha da yüksek rakamlara ulaşması bekleniyor. YouTube ise video alanında dünyanın genel klasman liderliğini Facebook ile paylaşıyor. Aslında YouTube canlı yayın özelliğine de bir süredir sahip ancak artık özelleştirmeler yaparak kullanıcıları kendilerine çekmeyi hedefleyecekler.

Michael_Seibel

Twitch’in temelleri ise Justin.tv’ye dayanıyor. Dünya çapında dikkat çeken Justin.tv, ardından çok başarılı bir dönüşümle kendini oyun alanında konumlandırdı. Justin.tv’nin başarısında önemli role sahip isimlerden biri olan Michael Seibel bugün Etohum San Francisco konferansında bizlerle olacak.