Blog

Google ”Project Tango”yu Şimdi de Tablete Taşıdı


GPS konumlandırma ve haritalama teknolojileri artık oldukça gelişmiş durumda. Hatta Foursquare gibi bu işi ticarete dönüştüren platformlar bile mevcut. Google’ın StreetView, Nokia’nın Here Maps gibi hizmetlere harcadığı bütçeleri düşünürsek ”outdoor map” konusu oldukça önemli.

Fakat bu konuda gelişen teknolojiyle birlikte köşeler kapılmış durumda. Bu sebeple şirketler açılacak yeni alanları da kaçırmak istemiyor. Sanıyoruz önümüzdeki birkaç yılda ”indoor map” teknolojisi de çok önemli olacak.

Bu konuda çeşitli girişimler yapmış şirketler zaten mevcut. Fakat büyük firmaların da ilgisi artıyor. Google’ın Project Tango çalışmaları, bir akıllı telefon ile tüm kapalı mekanları haritalandırma özelliği sunuyordu. Ardından Apple da ”iBeacon” çalışmalarına iç mekanları da dahil etme planlarını açıkladı.

Şimdi Google, Project Tango’nun tablet versiyonuyla karşımızda. Geliştiriciler için bir tablet hazırlayan Google, bu tableti 3 boyutlu tarama ve derinlik algılama sensörleriyle donatmış. Böylece tablet, kamerası sayesinde tüm iç mekanlarda bulunduğu ortamı algılayıp bir haritasını çıkarabiliyor. Elbette proje henüz emekleme aşamasında. Fakat Google, I/O konferasında bu tabletleri geliştiricilere sunacağını açıkladı. Sınırlı sayıda tablet, 1,000 dolar civarında bir fiyatla geliştiricilere sunulacak. Böylece geliştiricilerden geri dönüşler almayı ve iç mekan tarama özelliğinin işe yarayacağı yeni alanlar keşfetmeyi hedefliyorlar.

Project Tango tableti Nvidia K1 işlemci, Android 4.4 KitKat işletim sistemi, 4GB RAM, 128GB dahili hafıza gibi özelliklere sahip. Onu diğer tabletlerden ayıran ise üzerinde tarama için birçok kamera ve sensör bulunması.

Engadget