Blog

Google: Mobil Artık Mobil Değil

Google, “Mobil” pazarın tanımı konusunda ilginç bir yaklaşımda bulundu. SEC (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) yönetimine bir mektup yazan Google, mobil gelirlerin gelecekte değişim göstereceğini belirtiyor.

“Internet of Things” ya da “Nesnelerin interneti” olarak bilinen akım, önümüzdeki yıllarda kullandığımız tüm cihazları sarmaya başlayacak. Şuan internet için masaüstü, dizüstü, akıllı telefon ve tabletlerimizi kullanıyoruz. Yakın zamanda bunlara akıllı saatler ve Google Glass gibi gözlükler de eklenecek. Fakat bununla da kalmayacak. Buzdolapları, termostatlar ve araç sistemleri de internete erişir hale gelecek.

Google’ın yaklaşımı da bu noktada devreye giriyor. Google, yakın gelecekte “mobil” kavramının değişime uğrayacağını iddia ediyor. Bu sebeple de şimdiden “mobil gelirler” konusunda problem yaşamaya başlamışlar.

Google’a göre “mobil reklam gelirleri” yakında çok daha geniş bir kavram için kullanılacak. Günümüzde mobil reklam dendiğinde akla akıllı telefon ve tabletler geliyor. Fakat akıllı saatler, gözlükler, buzdolapları ve araç sistemleri gibi cihazlarda da reklamlar sergilenmeye başladığında iş biraz değişmiş olacak.

Bu sebeple Google, kendi bünyesinde “mobil” tanımlamasını kullanmayı bıracak. Bu konudaki kategorizasyonun nasıl yapılacağı henüz net şekilde belli değil. Fakat Google içerisinde akıllı telefon ve tabletler yakın gelecekte mobil değil “handset + tablet” kategorisinde anılacak.

Dolayısıyla Google’ın bu genişleyen reklam pastasından da ciddi bir reklam geliri beklentisi olduğunu görüyoruz. Belki de Google kısa bir süre sonra bu alanlara yönelik reklam çözümlerini sunmaya başlayacak. Elbette öncelikle cihazların yaygınlaşması gerekiyor.