Blog

Google, Jetpac’i Satın Aldı ve Uygulamayı Kapatıyor

Google, seyahat uygulaması Jetpac’i satın aldığını duyurdu. Ancak anlaşmanın mali boyutu ve gelecek hedefleri açıklanmadı.

Google, Motorola gibi büyük satın almalarla pek başarılı olamasa da startup’ları satın almayı seviyor. Kısa bir süre önce yine ilginç bir satın almaya imza attılar. Kullanıcılara seyahatleri konusunda öneriler sunan Jetpac, Google bünyesine katılıyor.

Jetpac dendiğinde akla ilk olarak Jetpack yani roket yakıtlı kişisel uçuş aleti geliyor olabilir. Aslında Google, Jetpack üreten bir şirketi satın almış olsaydı da şaşırmazdık. Fakat Google’ın satın aldığı Jetpac, Instagram üzerindeki fotoğrafları tarayarak bir seyahat veritabanı oluşturan bir uygulama. Jetpac, fotoğrafları tarayarak gençlerin hangi mekanları tercih ettiği, sizin nelerden hoşlanabileceğiniz gibi bilgileri topluyor ve bunları uygun kullanıcılara öneriler olarak sunuyor.

Fakat Google, Jetpac ekibinin geleceğiyle ilgili yorum yapmaktan kaçınmış. Tek bilinen Jetpac ekibinin Google bünyesine geçtiği. Jetpac uygulaması ise App Store’dan kaldırılacak. Dolayısıyla yakında Jetpac ekibinin geliştirdiği özellikler Google’ın kendi uygulamalarında yer alabilir diye düşünüyoruz.