Blog

Google İnterneti Yaymak İçin 180 Uydu İnşa Ediyor

Temsili görsel

Aslında bu konuda Google’dan resmi bir açıklama yok. Wall Street Journal, Google ile ilgili bu söylentiyi ortaya attı. Fakat Google de bu söylentiyi yalanlamadı.

Facebook ve Google’ın interneti daha geniş kitlelere ulaştırmak için çalıştığını biliyoruz. Böylece daha fazla internetin faydalanara erişmesi sağlanırken Google ve Facebook da daha fazla kullanıcı kazanmış olacak. Elbette bu kolay bir girişim değil. Yeraltı fiber hatları döşemek çok maliyetli ve bürokrasisi yoğun bir iş. Google, Amerika’da bile bunu yapmakta zorlanıyor. Bu sebeple interneti yer altından daha değil havadan ulaştırmayı hedefliyorlar.

Google’ın “Project Loon” isimli interneti balonları hali hazırda test edilen bir yöntem. Bunun yanında Google, yüksek irtifada uzun süreler aralıksız uçabilen İHA’lar üreten Titan Aerospace’i de kısa bir süre önce satın almıştı. Wall Street Journal’in iddiası da bu satın almanın bir sonucu olabilir.

Gazeteye göre Google, atmosferin üst tabakalarında görev yapacak küçük uydular geliştirmek için çalışıyor. Yörüngeye yerleştirilecek bu uydular, dünya genelinde internet erişimi bulunmayan bölgelere bağlantı sağlayacak. Google’ın ilk etapta 180 adet küçük uydu kullanmayı düşündüğü belirtiliyor. Fakat proje başarılı bunu iki katına çıkartmaları söz konusu olacak. Projenin bütçesinin ise 1 ile 3 milyar dolar arasında olduğu söyleniyor.

Google sözcüsü bu iddialara net bir cevap vermemiş. Fakat “insanların yaşamlarını ciddi biçimde iyileştirmek” için çalıştıklarını söylemiş.

Görünüşe göre önümüzdeki dönemde internetin yaygınlaştırılması en sıcak konulardan biri olacak.