Blog

Google ”Hands Free” alışveriş konseptini test etmeye başlıyor

Google’ın I/O konferansında duyurduğu Android Pay platformu, mobil ödeme sistemi olarak benzerlerinden çok farklı olmayabilir. Ancak Google ”Hands Free Payments” adını verdiği konseptle farklılaşmak istiyor.

Google Wallet’ın yerini alan Android Pay, platform olarak oldukça kullanışlı. Ancak Türkiye’de henüz yaygınlaşmamış olsa da Apple Pay gibi benzer sistemler birçok ülkede zaten kullanılabilir durumda. Dolayısıyla Android Pay pek fazla heyecan yaratmamış olabilir. Ancak Google’ın dikkat çekici bir başka yeniliği olan Hands Free Payments, bir konseptin ötesine geçerek pilot testlere başlıyor.

Aslında Google bu alanda da bir ilki gerçekleştirmiyor. Daha önce Square benzer bir sistemi duyurmuş ancak pek yaygınlaştıramamıştı. Google da öncelikle San Francisco bölgesinde 2 restoran ile pilot çalışma yapacak. Ardından gelecek ilgiye göre projenin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Hands Free Payments, bir NFC iletişimine dahi ihtiyaç duymayacak şekilde tasarlanmış. Yani kasaya geldiğinizde ”Google ile ödemek istiyorum” demeniz yeterli oluyor. Sistemin detayları açıklanmadı ancak muhtemelen Google kullanıcılardan bu sistemi kullanmak istedikleri mağazalar konusunda bir onay alacak, ardından da Android Pay üzerindeki bilgilerle ödemeyi gerçekleştirecek. Bilgilendirme ise SMS üzerinden yapılacak.

Google şimdilik bu sistemi Android Pay’in native özelliklerinden biri haline getirmemiş.

Ödeme sistemlerinde bu tür konseptler hem kolaylık sağlıyor hem de ”havalı” bir etkisi var. Ancak özellikle temassız ödeme alanında sistemlerin yaygınlaşmamasının sebebi henüz standartların oluşmaması. Bir yandan operatörler, bir yandan donanım üreticileri, bir yandan da işletim sistemi geliştiricileri kendi yöntemini dayatıyor. Dolayısıyla ”Hands Free Payments” gibi yöntemlerin yaygınlaşması için de öncelikle Android Pay’in başarıya ulaşması ya da bir standardın parçası haline gelmesi gerekiyor.