Blog

Google, Google.com için kaç para ödedi?

Google.com domain’i ekim ayında bir hata sonucu satışa çıkmış. Sürenin dolması üzerine internette ”müsait durumda” görünen adresi başka bir kişi 12 dolar karşılığında satın almayı başarmış. Peki Google bu adresi geri almak için ne kadar ödedi?

Şirketler, kendilerine ait web adreslerine büyük önem verir. Markanın adına dair adreslerin yanı sıra bazı bazı isimler akılda kalıcı olması sebebiyle pazarlama açısından da değerli olabilir. Bu sebeple birçok kişi de ‘değerli’ adreslerin peşine düşüyor.

Ekim 2015’te Sanmay Ved, bu açından inanılması zor bir şeyle karşılaşmış: Google.com adresi alınabilir olarak görünüyormuş. Hemen 12 dolar ödeyerek adresi satın almış.

Ancak durumu farkeden Google, kısa bir süre içinde hemen kendi domain sisteminden bu satışı iptal etmiş. Elbette Sanmay Ved yasalara aykırı bir işlem yapmadığı için Google ona bir tazminat ödemeyi kabul etmiş. Bu durumun kendi sistemindeki bir açığı gösterdiğini düşünen Google, bu sebeple güvenlik açıklarını tespit eden hackerlara ödeme yaptığı fondan 6,006.13 dolarlık bir ödeme yapmış.

Bu rakamın tercih edilmesinin sebebi ise sayılarla ”Google” yazmak istemeleri. Sanmay Ved ise bu parayı sosyal sorumluluk adına bir vakıfa başlayacağını söyleyince Google da rakamı iki katına çıkarmaya karar vermiş.

Konuyla ilgili açıklamayı kendi blogundan yapan Google, hem adil bir hareket hem de küçük bir PR yapmış oldu.