Blog

Google Direksiyonsuz ve Pedalsız Otomobil Üretti

Google, otonom otomobil araştırmalarında yeni bir seviyeye geçiyor. Şimdiye kadar hep standart otomobiller üzerine geliştirilen otonom araçları kullanan şirket, sıfırdan otonom olması için tasarlanan bir otomobil hazırlamış.

Google’ın kendi kendine hareket edebilen “otonom” otomobillere olan sevdasını artık herkes biliyor. Yıllar önce bu konuda çalışmalar yapmayan başlayan şirket, binlerce kilometrelik yol testi yaparak otonom otomobillere ne kadar inandığını ortaya koyuyor. Hatırlarsanız Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Sergey Brin ile birlikte otonom otomobilde bir tur atmıştı.

Google’ın otonom otomobilleri şimdiye kadar hep standart araçların dönüştürülmüş versiyonlarıydı. Fakat artık onların da kendilerine ait bir tasarımları var. Google bugün, tümüyle otonom olması için tasarlanmış ilk otomobilini duyurdu.

Elbette bu henüz bir üretim aşamasının habercisi değil. Google’ın otonom otomobilleri yakın zamanda piyasaya sürme gibi bir niyetleri yok. Fakat proje üzerinde çalışan mühendisler, sıfırdan bir tasarım yapmanın nasıl avantajlar sağlayacağını görmek istemiş. Bu araç, otonom sürüş sistemine yardımcı olması için hiç olmadığı kadar fazla sensörle donatılmış. Sensörler araçın her noktasını, her hareketini izleyip merkezi bilgisayara iletiyor. Merkezi bilgisayar da aracın hızına, yönüne karar veriyor.

Bu otomobili en ilginç kılan özellik ise içerisinde gaz – fren pedalları ve direksiyon barındırmıyor oluşu. Yani bu otomobil kontrolü size vermiyor, her zaman kendi bildiği şekilde hareket ediyor. Elbette bu durum biraz rahatsız edici olsa gerek. Hiçbir şekilde kontrolü ele alamayacak olmak, otomobilin sistemlerine sonsuz güven gerektiriyor. Ama kendi kendine park edebilen otomobiller de birkaç yıl öncesine kadar imkansız gibi görünmüyor muydu?

Google, gelecek vizyonuna uygun şekilde aracı tümüyle elektrikle çalışacak şekilde tasarlamış. Ayrıca küçük boyutları da şehir içi ulaşım için düşünüldüğünü gösteriyor.

Sergey Brin, bu aracın gerçek sürücülerle birlikte test edilmeye başlanacağını söylüyor. Eğer önümüzdeki yıllarda bu testler gerçek yol koşulları için güvenilirlik sağlarsa otomobillerin piyasaya sürülmesi mümkün olabilecek. Brin, günün birinde bu otomobilin gerçek bir sürücüden daha güvenilir olacağına inanıyor.