Blog

Google, Çocukların Harcadığı 19 Milyon Doları İade Edecek

Google, uygulama içi harcamalardan gelen 19 milyon doları kullanıcıların hesaplarına iade edecek. Bu konuyla ilgili karar ABD’de FTC’den geldi.

Federal Ticaret Komisyonu FTC, Google’a karşı açılan davalar neticesinde uygulama içi harcamaları mercek altına almış. Bildiğiniz gibi birçok kullanıcı, çocuklarının farkında olmadan uygulama içi harcama yapması sonucunda binlerce dolarlık ekstrelerle karşılaşmıştı. FTC, Google’ın uygulama içi satın alma hizmetinin yeterince açıklamalı ve izinsiz harcamalara engel olacak önlemlere sahip olmadığına karar vermiş.

Bu kararın neticesi olarak FTC, Google’dan 19 milyon dolarlık bir miktarı kullanıcılara iade etmesini istemiş. Burada Google’ın aldığı komisyonların yanında oyun geliştiricilere giden meblağlar da söz konusu. Yani Google geri ödeme yaparken uygulama geliştiriciler de geri ödeme yapmış olacak.

Apple da benzer bir karar neticesinde 32 milyon dolarlık geri ödeme yapmıştı. Ardından da harcama sistemini değiştirmişti. Google da bu konuda önlemler alacak. Daha önce oyun içi satın alma sunan uygulamaları ”ücretsiz” olarak listelememe kararı alan Google, harcama sistemini de değiştirecek.