Blog

Google, Captcha Çözebilen Bir Algoritma Geliştirdi

Sitelerin robotlara karşı güvenliğini sağlayan Captcha servisleri, bozulmuş yazıları ve rakamlar kullanarak bilgisayar başında bir insanın olduğundan emin olmanızı sağlıyor. Fakat Google’ın geliştirdiği yeni bir algoritma bu captcha’ları çözebilecek kadar gelişmiş.

Google’ın verdiği bilgiye göre yeni algoritma, görüntü algılama teknikleri sayesinde captcha’ları çözebiliyor. Üstelik %99.8’lik bir başarı oranı ile. Google mühendisleri, algoritmayı kendi reCAPTCHA servisleri üzerinde test etmiş ve aşağıdaki gibi örneklerin hepsini çözmeyi başarmış.

Elbette bu çalışma sadece captcha çözen bir yazılım geliştirme amacıyla yapılmamış. Çalışma, StreetView ekibi tarafından gerçekleştirilmiş. Algoritma, Google’ın StreetView ile çektiği görüntülerden istenmeyen rakam ve yazıların çıkarılmasını sağlıyor. Resimlerdeki telefon numarası, ev numarası gibi herkese açık olmaması gereken bilgileri tespit eden yazılım, bunların mozaiklenmesini sağlıyor. Algoritmanın bu alandaki başarısı %90’lar seviyesinde.

Bu çalışma sonunda elde edilen bilgilerle reCAPTCHA servisi de güncellenmiş. Sadece bozulmuş yazılardan captcha üretmenin yeterince güvenli olmadığını anlayan Google, bundan böyle daha farklı captcha kodları kullanacak.