Blog

Google, Brillo ve Weave ile IoT alanında yeni bir başlangıç yapıyor

Google dün başlayan I/O konferansında IoT alanında önemli iki yenilik duyurdu: Brillo ve Weave. Brillo, internete bağlı nesneler için bir işletim sistemi olarak tasarlanırken Weave ise bu cihazların birbiriyle konuşmasını sağlayacak bağımsız bir yazılım dili olarak düşünülmüş.

Google özellikle akıllı ev alanında daha önce de bazı hamleler yapmıştı. Hatta geçtiğimiz yıl Nest’i satın alarak manşetleri süsleyen dikkat çekici bir işe imza attılar. Ancak pazarında genelinde standartlar yerleşmediği için diğer oyuncular gibi Google’ın da planı çok net değildi. Dün duyurulan Brillo ve Weave ise Google’ın yavaş yavaş yoluna karar verdiğini gösteriyor.

Apple’ın WWDC’de ilk örneklerini sergilemesi beklenen HomeKit platformu, şirketin genel stratejisiyle uyumlu şekilde geliştiricileri kendi sistemine dahil etmeyi amaçlıyor. Google ise tıpkı Android’de olduğu gibi geliştiricilere daha fazla özgürlük tanımaya karar vermiş.

Google’ın yeni Brillo işletim sistemi, Android’in oldukça sadeleştirilmiş bir versiyonu. Böylece bu işletim sisteminin en basit donanımlı IoT cihazlarında bile çalışması hedeflenmiş. Ancak henüz tam sistem gereksinimleri açıklanmış değil. WiFi, Bluetooth Low Energy gibi teknolojileri desteklediği bilinen sistemin en az 32MB RAM’e ihtiyaç duyacağı söyleniyor. Özellikle Arduino benzeri sistemler bunun çok altında bir kapasiteye sahip. Dolayısıyla Brillo’nun geliştiriciler tarafında nasıl bir etki yaratacağını bekleyip görmek gerek.

Brillo_Weave

Ancak Google, geliştiricileri Brillo’ya zorlamıyor. Şirketin yeni geliştirdiği makineler arası iletişim dili Weave, Brillo olmadan da çalışabilecek şekilde hazırlanmış. Dolayısıyla mevcut sistemler ya da farklı bir işletim sistemi kullanacak yeni sistemler de diğer cihazlarla iletişim kurmak için Weave kullanabilecek. Google bu sistem üzerinden akıllı kapı – ışık cihazları, sıcaklık ölçerler, güvenlik kamerası gibi cihazların haberleşebileceğini söylüyor. Şimdilik seçenekler basit tutulsa da Google, geliştiricilerden gelecek yeni özellik önerilerini kabul edebileceğini açıkladı. Yani gelecekte çok daha fazla fonksiyonu yönetmesi muhtemel. Google, Weave’in bir akıllı şehir sistemine entegre edilebilecek kadar yetenekli olduğunu söylüyor.

Elbette Android platformunu kullanan cihazların Weave konusunda bir avantajı olacak. Android ve Brillo cihazları Weave kullanan cihazları otomatik olarak algılayabilecek. Fakat Google özellikle iOS entegrasyonunun da çok kolay olacağına vurgu yapmış. Ayrıca sistem Google bünyesinde faaliyet gösteren Nest cihazlarıyla da uyumlu. Hatta Weave’in Nest ekibi tarafından geliştirildiği tahmin ediliyor.

Brillo hakkında daha detaylı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz. Weave hakkında şuan için özel bir sayfa bulunmuyor. Brillo’nun 2015’in 3. çeyreğinde, Weave’in ise 2015’in 4. çeyreğinde sunulacağı açıklandı.