Blog

Google – Boston Dynamics evliliği yakında bitebilir

Artık Alphabet adını almış olan Google üst yönetimi, bazıları tarafından ‘mucize çocuk’ olarak görülen Boston Dynamics şirketini satışa çıkarabilir. Sebebi ise ilginç fakat anlaşılabilir; Boston Dynamics ile Google’ın ne kimyaları ne de vizyonları uyuşmamış.

Şuan için resmi bir duyuru yok ancak Bloomberg’ün haberine göre Alphabet ve Boston Dynamics arasındaki bağlar artık oldukça zayıflamış durumda. Haberlere göre Boston Dynamics ekibi kendini Alphabet ekibinin bir parçası hissetmekte zorlanıyor ve aslında satın alması sonrası şirketin gidişatından pek memnun değiller. Öte yandan Alphabet ise Boston Dynamics konusunda bir nevi pişmanlık yaşıyor. Google’da Android projesinin başındayken büyük işlere imza atan Andy Rubin’in yöneticiliği döneminde satın alınan Boston Dynamics, Andy Rubin’in ayrılışıyla birlikte yeniden şekillenen yönetimde pek kabul görmemiş. Boston Dynamics’in geçmişte hep askeri projelere odaklanmasına rağmen gerekli anlaşmalara imza atamamasının yanında aslında şirketin son kullanıcı pazarına yönelik detaylı bir planının bulunmaması Alphabet’in satış opsiyonunu düşünmesine sebep olmuş olabilir. Günümüzde bir robotun değerlendirilebileceği yegâne alanların başında endüstriyel üretimde insanların yerini alması geliyor ki Alphabet bu tartışmaya pek de katılmak istemiyor. Üstelik Google’ın kökenleri de endüstri robotları üreten bir şirket imajına pek uymuyor. Dolayısıyla her videosu milyonlarca izlenen, çok yetenekli robotlar üretmek konusunda müthiş bir ar-ge’ye sahip olan Boston Dynamics, Alphabet bünyesinde ticarileşemediği için gözden düşmüş durumda.

Elbette bu Boston Dynamics için yolun sonu değil. Zira yine Bloomberg’ün haberine göre şimdiden Toyota ve Amazon gibi şirketler muhtemel satın alma ihtimallerini değerlendiriyor. Toyota’nın muazzam üretim kapasitesinde robotların önemli bir yer var. Amazon ile özellikle dağıtım ağında yenilikçi işlere imza atmayı seven bir şirket.

Teknoloji şirketleri genellikle diğer girişimleri yetenekleri için satın alır ve projeleri sona erdirse bile o yetenekleri şirket içerisinde değerlendirmeye devam edebilir. Ancak her evliliğin kusursuz ilerlemediği gibi her satın almanın sonu da aynı olmuyor. Eğer Boston Dynamics, Alphabet bünyesinden ayrılırsa bu teknoloji pazarındaki ilginç ‘boşanmalardan’ biri olacak.