Blog

Google, Avrupalı Girişimcilere 100 Milyon Dolar Yatıracak

Google, Avrupa’daki girişimcilere yatırım yapma amacıyla 100 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığını açıkladı.

Amerika, Silikon Vadisi girişimciliğin tüm dünyadaki çekim merkezi ve hem birçok Amerikalıyı hem de dünyanın diğer ülkelerde yaşayan insanı kendine çekiyor. Ancak binlerce şirket, binlerce girişimci birçok başarının yanında birçok başarısız proje demek. Ayrıca rekabetin çok yoğun olduğu bu ortamda yenilikçi fikirlerin yeşermesi bazen pek de mümkün olmuyor.

Son dönemde Avrupa’dan da yeni girişimler çıkması, yatırımcıları tüm dikkatini Silikon Vadisi’ne vermekten alıkoyuyor. Skype, SoundCloud, Spotify, Rovio ve Supercell gibi şirketler son dönemde Avrupa’da ortaya çıkıp tüm dünyaya hitap eder hale geldiler. Dolayısıyla artık Avrupa’da da yatırım için bekleyen değerl girşimciler var.

Bu sebeple Google, sadece Avrupa’daki girişimlere harcanacak olan 100 milyon dolarlık bir fon ayırdğını duyurdu. Şirket, Avrupa ülkelerindeki yenilikçi projelerin desteklenmesi için bu parayı harcayacaklarını açıkladı. Yani projelerin sadece internet alanında olması gibi bir zorunluluk yok. Google, her tür projeye yatırım yapabilecek.

Bu fon, Google’ın 2009 yılında kurduğu Google Ventures’un emrinde olacak.

Google Blog’unda yapılan resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.