Blog

Google, Apple’a Özendi Songza’yı Satın Aldı

Apple’ın Beats’i satın alması çoğunlukla Beats Music uygulamasının yarattığı etkiye bağlanmıştı. Apple’ın müzik konusunda daha ciddi adımlar atmak için Beats markasını ve ekibini satın aldığı konuşulmuştu.

Müzik konusunda popüler konular aylık üyelik sistemi ve listeler. Kullanıcılar özellikle müzik listelerine büyük ilgi gösteriyor çünkü yeni şarkıları keşfetmek için zevkine güvendiğiniz listelere ihtiyacınız var. Birçok şirket bu listeleri makinelerle, kullanıcıların ilgi alanlarına göre otomatik olarak yapıyor. Ancak son dönemde Beats Music gibi servisler, kendi seçim ekipleriyle bu listeleri insan eliyle yapmaya başladı. Kullanıcılar bu listeleri daha çok seviyor.

Google da şimdiye kadar listeleri makinelerle hazırlıyordu. Fakat artık onlar da Apple’ın izlediği yoldan gidecekler.

Google, bugün Songza‘yı satın aldığını duyurdu. 2010 yılında kurulan Songza, kullanıcılara müzik listeleri sunan bir servis. İlk olarak web tabanlı hizmet vermeye başlayan Songza, rakiplerinden çok daha önce, 2011 yılında müzik listeleri içeren bir mobil uygulama yayınlamıştı.  

Şuan 5 milyondan fazla kullanıcıları olsa da rakiplerinin ulaştığı etkiye ulaşamadıkları bir gerçek. Ancak Google bünyesinde yeni adımlar atabilirler.

Google, Songza’ya kaç para ödediğini açıklamadı. New York Post anlaşmanın değerini 15 milyon dolar olarak iddia ederken New York Post 39 milyon rakamını ortaya atmış durumda. Elbette bu rakamlar Apple’ın Beats’e ödediğinden çok daha düşük. Fakat Apple sadece Beats Music uygulamasını değil, kulaklıklar üreten Beats şirketini de satın aldı. Bunu da hesaba katmak gerek.

Google, Songza’yı ayrı bir uygulama olarak yaşatmaya devam edecek. Songza ekibi ise Google bünyesinde müzik servislerini geliştirmek için çalışacak.