Blog

Google Akıllı Kontak Lens İçin Novartis İle Anlaştı

Google’ın akıllı kontakt lensi gerçek bir ürüne dönüşme yolunda ilerliyor. Novartis, bu ürün için Google ile lisans anlaşması imzalandığını duyurdu.

Son yıllarda birçok farklı alana el atan Google, arama motoru haricinde Android gibi çok başarılı bir platformun da sahibi. Fakat Google aynı zamanda X takımıyla birlikte birçok yeni fikir üzerinde de çalışıyor. Sürücüsüz otomobil, Google Glass ve Smart Lens bunlardan bazıları. Google Glass’ın seri üretim sürecine yaklaştığını biliyoruz. Şimdi de kontakt lensin üretimi konusunda önemli bir adım atıldı.

Sağlık alanında önemli şirketlerden biri olan Novartis, akıllı kontakt lens üretimi için Google ile bir lisans anlaşması imzalamış. Novartis’in göz sağlığı üzerine çalışan Alcon birimi, bundan böyle Google’ın teknolojisini kullanarak bir akıllı lens üretmeye çalışacak.

Projenin ilk hedefi gözyaşından kandaki şeker miktarını ölçüp, bu ölçümün sonuçlarını cep telefonu ve tabletlere aktaran bir kontakt lens geliştirmek. Google’ın geliştirdiği konsept de bu konu üzerineydi. Şimdi Google, ürünün elektronik gelişiminden sorumluyken Alcon, göz sağlığı ve şeker ölçümü alanındaki bilgileriyle ürünü sağlık koruma açısından geliştirmek için çalışacak.

İkinci hedef ise göz bozukluklarını düzeltebilen bir lens olacak. Lens, yakına odaklanmak konusunda insan gözünün doğal tepkisini geri getirmek için çalışacak.

Google, ürünün fabrikasyon süreçlerini de üstelenecek. Ancak bu projenin ne zaman piyasaya sürülmeye hazır, gerçek bir ürüne dönüşeceği bilinmiyor.