Blog

Google 500 Milyon Dolara Yapay Zeka Startup’ı DeepMind’ı Satın Aldı

Google Londra merkezli yapay zekâ girişimi olan DeepMind şirketini satın alacağını açıkladı.

DeepMind’ın kurucuları nörobilimci Demis Hasabis, Skype ve Kazaa’nın kod geliştiricilerinden Jaan Talinn ve araştırmacı Shane Legg’dir.

Satın alma  süreci CEO Larry Page tarafından bizzat yürütülmüş. Bu süreç,  Google’ın yapay zekâ konusundaki uzman kadrosunu oluşturmaktaki en yeni adımıdır. Aralık 2012’de Google, makine öğrenme ve dil işleme konusunda uzman Ray Kurzweil’i yönetici mühendis olarak işe almıştı. Kurzweil bir açıklamasında şöyle demiştir: “Öyle gelişmiş bir arama motoru yapmak istiyorum ki sibernetik bir arkadaş gibi hareket edebilsin.”

Google’ın bu satın alımı yapay “derin öğrenme” (deep learning: makine öğrenmenin yeni bir araştırma alanı) çalışmalarına odaklanan diğer lider teknoloji firmaları arasında avantajlı konuma gelmesine hiç şüphesiz yardımcı olacaktır. Bu konuyla ilgili, Facebook yakın zamanda New York üniversitesi profesörü Yann LeCun’u yeni yapay zeka laboratuarını yönetmesi için işe almıştı. IBM’in Watson süper bilgisayarı da derin öğrenme konusunda çalışmaktadır. Yahoo da son günlerde bu konuda çalışması için fotoğraf analiz startup’ı LookFlow’u satın almıştı.

 

Kaynak:

Google Acquires Artificial Intelligence Startup DeepMind For More Than $500M