Blog

Gök Delen Girişimciler

Etohum olarak destek proje ekiplerinden bir tanesi, günümüzün vazgeçilmez bir parçası haline gelen uzay sistemleri konusunda yenilikler üretmeyi amaçlayan disiplinler arası bir öğrenci projesi: Gök-Delen Model Uydu Takımı.

İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan grup, uzaktan haberleşme, elektronik-hava sistemleri yazılımı-donanımı ve sistem kontrolü konularında gerekli bilgi birikimini oluşturmak ve bu konularda farkındalık yaratmak amacı ile kurulmuştur. Bu hedefler doğrultusunda uluslararası platformlarda ülkemizi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ni en iyi şekilde temsil etmeyi planlamaktadır.

Uzay sistemleri ve model uydu konularında uluslararası alanda düzenlenen en önemli yarışmalar şu şekildedir:

  • LEEM International CanSat Competiton(İspanya)
  • Annual CanSat Competition (Amerika Birleşik Devletleri)
  • Cnes CanSat Competition(Fransa)

 

Gök-Delen Model Uydu Takımı öncelikli olarak NASA tarafından da desteklenen ABD’deki CanSat Competition adlı yarışmaya katılmayı amaçlamaktadır. Bu yarışma Amerikan Uzay Kurumu (AAS) ile Amerikan Uçak ve Uzay Mühendisleri Enstitüsü (AIAA) tarafından organize edilmektedir. Tasarla-Yap-Fırlat esasına dayanan bu yarışma, temel mühendislik bilgisini en iyi şekilde kullanmayı gerektirir ve bunu en iyi şekilde gerçekleştirebilecek katılımcılara her yıl ev sahipliği yapmaktadır. Yarışmaya katılan üniversite takımları yarışma komitesinin belirlediği kurallar çerçevesinde, içerisinde uzay aracı sistemlerinin birçok özelliğini barındıran bir mikro uydu yapmakta ve yarışmada, önceden belirtilmiş olan görevleri yerine getirmeye çalışmaktadırlar.

Proje danışmanlığını İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Berk Canberk’in yaptığı takımda İTÜ Telekomünikasyon Mühendisliği öğrencileri Halil Özdemir, Emre Aydın, Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri İ. İlker Ulusoy, Ercan Kurtarangil, Elektrik-Elektronik Fakültesi öğrencileri İlyas Çoban ve Gözde Kadıoğlu yer almaktadır.

Bu ekibe yarışmaya hazırlanmaları konusunda sponsor olmak isteyen şirketler Gözde Kadıoğlu’la iletişme geçebilirler.