Blog

Go Pro’ya 360 Derece Video Çekebilen Rakip

Video ve fotoğraf çekebilen cihazlar son yıllarda popülaritesini artırıyor. Eskiden fotoğraf çekmek bir hobi olarak kabul edilirdi. Şimdi ise hepimizin cebinde hatrı sayılır kabiliyetlere sahip kameralarıyla akıllı telefon mevcut. Paparazzi gibi hem başkalarını hem de kendi “selfie”lerimizi çekip duruyoruz.

Durum böyle olunca geniş kitlelere hitap eden kameralar çok büyük başarılar elde edebiliyor. Go Pro bunun en canlı örneği. iPhone ve Galaxy akıllı telefonlar da sosyal medyanın en çok fotoğraf çeken makineleri.

Go Pro’nun başarısının sırrı, geniş açılı lensi ve küçük boyutlarına rağmen her koşulda çalışabilme kapasitesi. Şimdi de eski Apple çalışanlarından oluşan bir şirket, Go Pro’ya farklı bir alternatif yaratma peşinde.

Kickstarter‘da kullanıcılarla buluşan ürünün adı “Centr” ve temel iddiası 360 derece video kaydı yapabiliyor olması. Cebe sığabilecek boyutlardaki kameranın üzerinde 4 adet HD kamera bulunuyor. Bu kameralar aynı anda kayıt yaparak çevrenizdeki her şeyi kaydedebiliyor. Daha sonra özel bir yazılım ile tüm görüntüler en verimli şekilde birleştirilip tek bir video haline getiriliyor. Aynı şekilde “aşırı” geniş açılı selfie’ler çekebilmek mümkün.

Ekip aslında bu projeyle başarılı olmuş. National Geographic gibi organizasyonlara 360 derece kayıt yapabilen kameralar geliştirmişler. Şimdi ise amaç bunu 399 dolarlık fiyat etiketiyle herkese sunmak.

Dahili ve Wi-Fi bağlantısı ile mobil cihazlardan yönetilmesi mümkün olan cihaz için mantıklı bir hamle yapılarak Go Pro aksesuarlarıyla uyumlu tasarım geliştirilmiş.

Proje için Kickstarter’da ulaşılması gereken hedef 900.000 dolar. Açıkçası biraz yüksek bir hedef konmuş. Şuan 310,000 dolar seviyesinde bir geri dönüş var.

Sosyal fotoğraf ve sosyal video alanında daha birçok yeni girişim göreceğiz gibi…

Aşağıda tüm görüntülerin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir video mevcut. Elbette bu şekilde izlemek pek anlamlı değil. Fakat interaktif video için özel bir araç gerekiyor. Bunun için Centr’ın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.