Blog

GM otonom otomobil kiti üretmeyi hedefleyen Cruise’u satın aldı

General Motors, otonom araçlar konusundaki çalışmalarını destekleme amacıyla San Francisco merkezli girişim Cruise’u satın aldı. Cruise, özellikle araçlara sonradan takılıp onlara otonom kabiliyetler kazandırabilen kitleriyle adını duyurmuştu. 

Otonom araçlar artık bilim kurgu değil. Birçok firmanın bu konuda oldukça ileri aşamalara geçmeyi başarmış çalışmaları bulunuyor. Ancak işin ilginç tarafı bunu yapanların otomobil firmaları değil teknoloji firmaları olması. Teknoloji şirketleriyle ilişkilerinde hep mesafeli olan otomobil firmaları ise artık bu değişimin kendi ellerinden kaymaya başladığını hissetmeye başladı. GM de bunlardan biriydi ve 2014 yılından itibaren çok hızlı şekilde teknoloji şirketleriyle ve girişimlerle işbirlikleri kurmaya başladı. Önce Google ile otonom araçlar üzerine bir işbirliği başlattığını duyuran şirket, ardından San Francisco merkezli araç paylaşım girişimi Lyft’e 500 milyon dolar yatırım yapmıştı. Şimdi de yine San Francisco merkezli Cruise Automation girişimini satın alıyorlar.

Cruise Automation yola otonom araç dönüştürme kitleri üretme amacıyla çıkmış bir girişim. Hali hazırda kullandığınız bir araca takabileceğiniz bir sensör seti geliştiren girişim, böylece uzun yolculuklarda araçların sürücüye yardımcı olmasını sağlayan fonksiyonlar sağlıyordu. Şimdi ise GM’in bir parçası olarak çalışmalarını sürdürmeye devam edecekler. GM’in mevcut araçları otonom araçlara dönüştürme planı olup olmadığı bilinmiyor. Ancak şirketin hedefi 2017 yılında bazı otonom özelliklere sahip ilk otomobillerini piyasaya sürmek.

GM’in Cruise Automation için ne kadar ödediği bilinmiyor. Fakat Fortune’un haberine göre 1 milyar dolar değerine nakit + hisse karşılığında imzalar atılmış.