Blog

Global Girişimcilik Haftası, Bahçeşehir Üniversite’sinde kutlandı.

Bahçeşehir Üniversitesi Global Girişimcilik Haftası
Bahçeşehir Üniversitesi Global Girişimcilik Haftası

Tüm dünyada eş zamanlı olarak düzenlenen etkinlikler ile etkin girişimcilik kültürünün yaratılması ve yaygınlaştırılması hedeflenenen Global Girişimcilik Haftası kapsamında, 17 Kasım Salı günü Bahçeşehir Üniversite’sinde 60 kişinin katılımı ile Girişimciler Panel’i ve iş planı yazımı çalışması yapıldı.

Endeavor Türkiye, JCI İstanbul Şubesi ve CO-OP iş birliği ile hazırlanan program, Bahçeşehir Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü’nün lansmanı ile başladı.

Moderatörlüğünü, Bahçeşehir Üniversitesi iş geliştirme ve girişimcilik operasyonlarından sorumlu COOP Direktör yardımcısı Aydın Bırık’ın yaptığı panel’de ilk sözü alan e-tohum’un kurucusu Burak Büyükdemir, internet girişimcisi olmak konu başlığı ile yakın geçmişte başarılı olmuş internet girişimcilerinin hikayelerini paylaştı ve yaşanılan zorlukların nasıl üstesinden geldiklerini anlattı.

Ardından, kendi tasarımları ve yarattıkları marka ile yerel değerlerimizi yurtdışı pazarlarına taşıyan, gelişimi Amerika’daki okullarda tez konusu olarak seçilen “Hiref” markasının kurucularından olan Güven Kılıç, başarılı bir kariyer hayatından sonra, girişimciliği kariyer olarak seçmenin artıları ve eksilerini kendinden örnekler vererek katılımcılarla paylaştı.

Panel’de üçüncü konuşmacı olarak söz alan ve annelerin vazgeçemedikleri portal haline gelen “anneyiz.biz” in kurucusu Pınar Reyhan, “Başarılı Girişimcilerden İpucları” konu başlığı ile kendi başarı hikayesini paylaştı. Dinleyicilerden büyük ilgi gören Reyhan, yaşadıkları zorluklara rağmen yılmadan çalışmanın ve iş fikrini para kazandıran bir model’e getirmesi hikayesini katılımcılar ile paylaştı. Etkin girişimci davranışlarını örnekler ile anlattı. Katılımcılar arasındaki sitenin yakın takipcilerinden gelen soruları cevapladırdı.

Programın ikinci bölümde ise, Unicon Danışmanlık kurucu ortağı Adnan Almeman parlak fikirlerin para kazandıran birer “iş” olma yönündeki ilk adım olan iş planı yazımı konusunda katılımcıları bilgilendirdi iş planı yazarken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve iyi iş planı örneklerini anlattı ve soruları cevaplandırdı.

Panel sonunda, yeni mezun ve kendi işini kurmak isteyen yaklaşık 60 katılımcıya sertifikaları ve iş planı yazımı kit’leri JCI İstanbul Şubesi Başkanı Selen Kermen tarafından dağıtıldı.