Blog

Global Game Jam – ATOM

Etohum olarak Türk Dijital Oyun sektörüne önemli katkılarda bulunan bir etkinliği duyurmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

“Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi” (METUTECH-ATOM), bir  “Global Game Jam (GGJ) 2013” etkinliğine daha ev sahipliği yapıyor. ATOM’un bu yıl beşinci kez ev sahipliği etkinlik, ODTÜ Enformatik Enstitüsü ve ODTÜ Teknokent işbirliği ile düzenleniyor.

Uluslar arası alanda önemli bir yeri olan GGJ “Yenilikçi oyun geliştirme dünya maratonu” olarak biliniyor. Etkinliğin ana hedefi, katılımcıların kısa zamanda yaratıcılıklarını ve pratik zekâlarını kullanarak, en eğlenceli ve oynanabilir bilgisayar oyununu, hiç tanımadıkları kişilerle birlikte geliştirebilmeleri. 25-27 Ocak 2013 tarihleri arasında tüm dünya ile aynı anda gerçekleşecek etkinliğin bir diğer özelliği 48 saat aralıksız sürmesi.

Etkinliğe geçen sene 48 ülkeden 246 merkez etkinliğe katılmış, 11214’den fazla oyun geliştirici, 2300’den fazla oyun geliştirmiştir. GGJ ATOM’ ise 82 oyun geliştirici ile 21 oyun geliştirilmiştir.

TURKCELL TEKNOLOJİ VE MICROSOFT OYUN SEVERLERİ DESTEKLİYOR

Türkiye’nin öncü iletişim ve teknoloji firmalarından Turkcell teknoloji ve Microsoft GGJ ATOM’da oyun severlerle beraber olacaklar.

Etkinlik geçmişine baktığımızda GGJ’nin sadece bir etkinlikten ibaret olmadığını, aynı zamanda Türk Dijital Oyun Sektörüne değerli girişimlerde kazandıran bir etkiye sahip olduğunu görüyoruz. 2012 yılında ATOM bünyesindeki gruplardan bir tanesi oyunlarını etkinlik çerçevesinde geliştirerek global pazarda satışa sunmuştur. Sonrasında başlatılan METUTECH-ATOM başvuru sürecine, etkinlikten etkilenerek başvuru yapan 2 grup olmuştur.

Etkinlik içeriğine yönelik esas amaçlardan bir tanesi de, Türk Dijital Oyun sektöründeki önemli oyuncuları bir araya getirerek, yeni projeleri ve gelişmeleri konuşulduğu bir platform yaratarak sektöre katma değer sağlamaktır.

Tüm oyun severleri Global Game Jam’e bekliyoruz.

BAŞVURU İÇİN: www.ggjturkey.org