Blog

Global Game Jam 2012

Global Game Jam türünün tek örneği ve tüm dünyada aynı 48 saat içinde gerçekleştirilen bir oyun geliştirme etkinliğidir. IGDA (International Game Developers Association) Eğitim Grubu tarafından yönlendirmesi yapılan GGJ, yerel saatle, 27 Ocak 2012 Cuma günü saat 17:00’de başlayacak, 29 Ocak 2012 Pazar günü saat 19:00’da sona erecek. Etkinlik geçen sene 44 ülkeden 176 farklı mekanda aynı anda gerçekleştirilmiş.

Etkinlik her ülkede farklı yaklaşımlarla bir şenlik havasına bürünse de temel özelliği; temanın oyun geliştiricilerine etkinliğin ilk günü verilmesi ve farklı disiplinlerden oluşan takımların da ilk gün oluşturulması oluyor. Grupların oyunlarını teslim etmeleri için sadece 48 saatleri var ve teslim edilen oyunlar aynı anda sisteme yüklenerek tüm dünya ile paylaşılaşılıyor. Ayrıca Türkiye ayağında jüri üyelerinin vereceği kararla en başarılı gruplara ödüller veriliyor.

Bu etkinliğin ana hedefi, katılımcıların kısa zaman diliminde yaratıcılıklarını ve pratik zekalarını kullanarak, en eğlenceli ve oynanabilir oyunu hiç tanımadıkları kişiler ile birlikte geliştirebilmeleridir. Ortaya çıkacak birliktelik ve arkadaşlıklar sıra dışı fikirlerin yaratıcısı olmaktadır.

Etohum olarak desteklediğimiz, Ankara’da METUTECH-ATOM İzmir’de İzmir Ekonomi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan ve oyunu kapsayan (oyun tasarımı, programlama, görsel tasarım, senaryo, müzik, vb.) tüm ilgili disiplinlere açıktır. Bu başvurulara yapılan değerlendirmeler sonucu 75 geliştirici katılma şansı bulacaktır. İmkanlar dahilinde katılımcılara bilgisayarda sağlanacaktır.

Ayrıca GGJ, Türk oyun ve teknoloji dünyasının bir araya gelmektedir. Etkinliğin ilk gününde çeşitli konularda paneller düzenlenmektedir. Başvurular için son tarih 17 Ocak 2012’dir. Global Game Jam Türkiye ile ilgili gelişmelere, kayıt bilgilerine ve duyurulara etkinliğin yerel sitesi olan www.ggjturkey.org ve İzmir GGJ sitesi adresinden ulaşılabilir.