Blog

Gizemli girişim Magic Leap HoloLens’e rakip çıkarıyor

Magic Leap geride kalan birkaç yılda kendi artırılmış gerçeklik teknolojisi ve başlığı üzerinde çalışan ve milyar doları aşan yatırım alan bir girişim. Girişim çalışmaları konusunda gösterdiği gizlilik ile ünlü girişim, teknolojisinin potansiyeline dair çok büyük vaatlerde bulunuyor ama henüz neler yapabileceğine dair çok az şey paylaşıldı. Wired, Magic Leap’in artırılmış gerçeklik başlığının geliştirici sürümünü deneme fırsatı buldu ve girişimin teknolojisinin üzerindeki sır perdesi aralandı.

Tıpkı Microsoft’un HoloLens’i gibi Magic Leap’in başlığı da dalga kılavuzlarını kullanarak 3B görüntüleri gerçek nesnelerin üzerine bindiriyor. Bu artırılmış gerçekliğin bir formu; Microsoft ve Magic Leap buna Mixed Reality adını veriyor. Wired, Magic Leap’in sanal nesnelerinin benzerlerinden daha gerçekçi olduğunu belirtiyor.

Girişim bugün yayınladığı yeni bir videoda, kendi artırılmış gerçeklik başlığının sunacağı deneyimin neye benzeyeceğine dair ipuçları verdi:

Microsoft halihazırda ilk HoloLens’leri geliştiricilere göndermeye başladı. Magic Leap ise henüz kendi cihazının geliştirici sürümünün gönderimini yapmıyor. Kaldı ki Magic Leap’in birçok yatırımcıyı cezbeden teknolojisinin ne zaman satışa sunulacağı da büyük bir soru işareti olarak kalmaya devam ediyor.