Blog

Giyilebilir ürünler mobil ödeme konusunda bir şansa sahip

Bitcoin’in geleceği konusunda bazılarımız iyimser bazılarımız kötümser. Bazıları fiziksel bir banka şubesi ziyaret etmeyeli yıllar olmuş durumda. Bazılarımız ise internet alışverişlerini hep sanal kart ile yapıyor. Sonuçta bir şekilde dijital para hayatımızın bir parçası olmayı başarıyor. Ancak tüm bunların arasında beklenen popülariteyi kazanamayan NFC – RFID  yöntemleri yıllardır yerinde saymaya devam ediyor.

Yakın mesafe temassız ödeme sistemleri ilk olarak kredi kartları üzerinde bir fonksiyon olarak sunulmaya başlandığında pratik bir yenilik olarak dikkat çekmişti. Belli bir miktara kadar alışverişlerde sadece bir ‘dıt’ yeterli oluyordu. Ancak bu yöntem pek de hızlı yayılmadı. Bugün bu yöntemi kullanan kullanıcıların oranı oldukça düşük. Suç ilk başlarda kredi kartlarına bulunabilirdi. Fakat bugün Android’li telefonların büyük çoğunluğu NFC özelliğine sahip olmasına rağmen çok aktif kullanılan bir ödeme sistemi bu cihazlarda yerini alabilmiş değil. Apple’ın hamlesini bekleyenler ise NFC özelliğine sahip iPhone 6’nın bu özelliğinden çok sık faydalanamıyor.

Mobil pazarda akıllı telefon satışları oldukça ön planda. Giyilebilir pazarı ise henüz pastadan pay alamayacak kadar küçük.

Şimdi dijital para konusunda bir hamle de giyilebilir ürünlerden geliyor. Apple Watch, henüz piyasaya girmese de NFC özelliğiyle bu tür uygulamalara imkan verebilecek özelliklere sahip. Apple’ın ardından Jawbone de NFC özelliğine sahip bir ürün ile pazara giriş yapıyor. Jawbone UP4, 199 dolarlık fiyat etiketiyle oldukça küçük bir gövdeye spor ve bağlantı özelliklerinin yanı sıra NFC’yi de ekliyor. Jawbone’un zayıf yönü ise şuan için sadece American Express ile birlikte kullanılabiliyor olması.

NFC konusunda beklentiler pazarın büyüyeceği yönünde. Ancak bu beklentiler cihaz satışlarıyla ilgili değil. Zira dünya çapında NFC özellikli akıllı telefon satışları artmasına rağmen penetrasyon çok yavaş artıyor. Dolayısıyla asıl beklenti finans şirketleri ve operatörlerin destekleyeceği uygulamalar üzerine kurulmuş durumda. Bu uygulamaların fark yaratması adına da giyilebilir ürünler önemli olabilir. Özellikle küçük ve zarif bileklerin sadece nakit yerine değil metro ve otobüs gibi araçlara binerken de kullanılabilmesi ciddi bir albeni yaratabilir.

NFC’li akıllı telefon satışları ve aktif kullanım penetrasyonu

Mobil ödeme pazarında penetrasyon 2012 yılında %2 civarındaydı. Yeni uygulamaların ve giyilebilir ürünlerin etkisiyle bu oranın Avrupa ve ABD’de %25’ler civarına yükselmesi bekleniyor. Bu da pazarın büyüklüğünün 180 milyar dolar seviyesine ulaşacağı anlamına geliyor. Bunu bir de akıllı alışveriş çözümleriyle kombine ederek düşündüğünüz zaman ortaya 5-10 yıl içerisinde çok ciddi bir pazar haline gelebilecek bir alan çıkıyor.

Elbette tüm bunlar kendiliğinden gerçekleşmeyece.  Bu alana yönelik yeni fikirleri ve girişimleri heyecanla izliyor olacağız.

Grafik kaynakları: http://www.idtechex.com/research/reports/near-field-communication-nfc-2014-2024-000363.asp