Blog

Girişimlerin görmezden gelmesi gereken 5 halkla ilişkiler söylentisi

Hiçbir zaman birinin “Halkla ilişkiler reklam yapmak ile aynı şey. İşin dışında yapılan bir şey ve işimin büyümesi üzerinde herhangi bir etkisi yok.” dediğini duydunuz mu?

Küçük işletmeler ve startuplar endüstrideki bilgilerini kullanırlar, şirketlerini yürütmeye ve işlerini büyütmeye odaklanırlar. Genelde zamanlarını ve enerjilerini network kurmak ve günlük operasyonları yönetmek için kullanırlar.

Küçük bir işletme olduğunuz zaman halkla ilişkilerin büyüme stratejisinde önemli bir yeri olmadığına inanabilirsiniz. Bazı kurucular halkla ilişkilerin para kaybı olduğunu bile düşünebilir. Fakat, etkili halkla ilişkileri kullanan markalar ve şirketler bunun bu kadar basit olmadığını biliyorlar.

İşte basitçe doğru olmayan 5 halka ilişkiler söylentisi:

1: Halkla ilişkiler çok pahalı

Reklam gibi, halkla ilişkiler de doğru yapıldığı zaman hedeflerinizi destekleyebilir, marka için yayılma alanı oluşturur ve arada engeller olmaksınız hedef kitleye ulaşmaya şansı verir. Evet büyük halkla ilişkiler firmaları size yüklü faturalar kesebilir fakat daha küçük şirketler sizin küçük işletme bütçenize uygun bir programı sizin için hazırlayabilirler.

Halka ilişkiler firmalarını analiz ederken, 3 veya 6 aylık kontratları olup olmadığını sorun ve onlarla yıllık kontratlar imzalamaktan kaçının.

2: Medyaya söyleyebilecek hiçbir şeyim yok

Her zaman söylenecek bir şey vardır. Eğer dışarıda potansiyel müşterilerle ilişkiler kurmaya çalışıyorsanız, konferanslarda sunumlar yapıyorsanız, kesinlikle endüstrinizde ve işinizde neler olup bittiğine dair fikirleriniz var demektir.

Örneğin, endüstrinizdeki bir gelişme ile alakalı sağlam bir düşünceniz olabilir. Veya müşterilerinizle bir anket yaptınız ve bazı kilit noktaları çözen sonuçlar elde ettiniz. Bunlar kesinlikle pazarlanabilir.

3: Halkla ilişkiler öncülük etmez

Pozitif medya imajı şirketiniz etrafında bir hareket yaratabilir. Önemli medya organlarına verilen, müşterileriniz için neyin önemli olduğunu gösteren tutarlı açıklamalar şirketiniz ve servislerinizin daha çok göz önüne çıkmasını sağlayacaktır. Halka ilişkiler işinizin gelişmesi için kullanılabilecek yollara öncülük etme potansiyeline sahiptir. Hedefi olan halka ilişkiler stratejisi ile kullanıcılarınıza doğru mesajla ulaşmalısınız ki aksiyona geçebilesiniz.

 4: Halkla ilişkiler stratejimi kendim yönetebilirim

Bazen bu iş sahiplerinin yapmaya kalkıştığı şeydir. Halkla ilişkiler stratejisini tek başınıza yürütmenizin sorunu yeni bir haber mecrasına basın açıklaması yaptığınızda ücret ödemek zorunda kalmanız olabilir.

Aynı zamanda basın açıklamaları şirketiniz hakkındaki haberleri dışarıyla paylaşmak için önemli bir araçtır, yılda bir kere basın açıklaması yapmanız yeterli olmayacaktır. Medya kontaklarını araştırmak, listenizi güncellemek ve düzenli bir şekilde yeni kontaklarınızla ilişki kurmak etkili bir halkla ilişkiler stratejisi için oldukça önemlidir.

5: Halkla ilişkilere ayıracak zamanım yok

Bir şirket yönetmek sizin zamanınızın hepsini alacaktır ve ilk başlarda halkla ilişkiler stratejisi zaman ayırmanızı gerektirir. Bu doğrudur. Fakat bir kere hakla ilişkiler stratejinizi kurduğunuzda yağlanmış bir makine gibi tıkır tıkır işleyecektir.

Halka ilişkiler stratejisi her zaman anlaması kolay bir iletişim şekli değildir. Halkla ilişkiler hikaye anlatma yeni ilişkiler kurma ve şirketinizi konumlandırmak amacıyla içerik oluşturma konularında deneyim gerektiren bir servistir. Aynı zamanda kurucuların güvenilir ve deneyimli kişiler olması gerekmektedir.

Bir kere kontaklar edindiğinizde, ilişki artık kurulmuştur, içerik geliştiriliyordur ve bundan sonrası çalıştığınız halkla ilişkiler firmasının süreci yönetmesine ve hızlarını düşürmemesine bağlıdır.

Kaynak